Bajkowy pomost z unijnym wsparciem

Miasto z Wizją / 26.01.2017 / Komentarze
Ratusz aplikuje o pieniądze na wodną budowlę przy Zamku Książąt Pomorskich

Jak już kilkakrotnie pisaliśmy, w tym roku miasto rozpocznie budowę pomostu na jeziorze Trzesiecko przy Zamku Książąt Pomorskich. Wielce prawdopodobne, że inwestycja szacowana na ponad 2 mln zł będzie realizowana przy wsparciu unijnym.

- Budowę pomostu przy zamku mamy wpisaną do tegorocznego budżetu ze stuprocentowym finansowaniem miasta - mówi "Miastu z Wizją" burmistrz Jerzy Hardie-Douglas. - Natomiast jesteśmy już przygotowani do aplikowania do konkursu 4.9 "Rozwój zasobów endogenicznych" (w naborze zaplanowano wsparcie projektów z zakresu infrastruktury turystyki aktywnej i uzdrowiskowej, bazującej na endogenicznych potencjałach obszaru, mającej charakter prozatrudnieniowy. Termin wnioskowania to 28 luty br. - dop. red.). Z nieoficjalnych  rozmów wiem, że jest pewna szansa na dofinansowanie tej "wodnej" inwestycji, chociaż co do tego w jakim procencie, nie będę się wypowiadał. Podstawowym kryterium wielkości ewentualnej dotacji, będzie rozstrzygniecie czy występuje w tym wypadku pomoc publiczna.

Jak nam wcześniej powiedział burmistrz, jest to pomost bardzo pięknie zaprojektowany, dwupoziomowy.

- Takiego nie ma na całym Pojezierzu - podkreśla nasz rozmówca. -Budowę planujemy zakończyć w przyszłym roku. Gdy pomost otworzy już podwoje, wówczas rozmontujemy pomost na przedłużeniu ul. Witolda Pileckiego. Zrobimy z niego dwa pomosty pływające, które zakotwiczymy na stałe w Trzesiece i na Świątkach.

Do budowy "zamkowego" pomostu tuż przy wypływie z jeziora rzeczki Niezdobnej ratusz zaczął się przymierzać już jesienią 2014 roku. Rok później zamierzano wykonać projekt, a w 2016 roku zbudować pomost. Niestety, wciąż coś stawało na przeszkodzie. Główny powód to jak zwykle  brak środków finansowych.

Pieniądze znalazły się w tegorocznym budżecie. Po zakończeniu wznoszenia budowli, dwupiętrowy i oświetlony pomost będzie pełnił rolę "startowego" przystanku dla statków szczecineckiej białej floty.

Nowy pomost powinien przynieść też inne korzyści. Połączenie początkowego przystanku statków z obsługą gastronomiczną funkcjonującą w zamku stanowić będzie z pewnością dodatkową atrakcję turystyczną. Obecnie przy tzw. „zielonym mostku” nie mamy możliwości, oczekując na "Księżną Jadwigę" lub "Bayern", wypicia choćby kawy.

- Wiem, że ta inwestycja ucieszy wielu mieszkańców Szczecinka - podkreśla burmistrz.

Projekt: Urząd Miasta