Bezpiecznie nad wodą

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 12.06.2023 / Komentarze
Warto zapamiętać: 601 100 100. Zadzwoń, otrzymasz pomoc!

Wakacje nad wodą są jednym z najpopularniejszych sposobów na spędzenie czasu wolnego. Słoneczna plaża i wodne szaleństwa przyciągają zarówno turystów jak i miejscowych. Jednak, by naprawdę cieszyć się tymi chwilami warto zastanowić się nad tym jak zapewnić sobie bezpieczny i zdrowy wypoczynek nad wodą.

Jest kilka wręcz żelaznych zasad, których przestrzeganie zmniejszy do pożądanego minimum prawdopodobieństwo wystąpienia zagrożeń. Jedną z nich jest kąpanie się w miejscach do tego wyznaczonych, czyli takich, na których znajduje się ratownik. To nie tylko slogan powtarzany przez lata. To właśnie te plaże gwarantują wręcz bezpieczeństwo.

Ratownicy WOPR Powiatu Szczecineckiego od lat czuwają nad bezpieczeństwem naszych miejskich plaż. To ludzie nie tylko dobrze wyszkoleni, ale przede wszystkim skupieni na swoim zadaniu. Warto nadmienić, iż nie bez znaczenia jest także miejsce na straży, którego postawieni zostali ratownicy. Warto zaznaczyć, iż wszystkie miejsca strzeżonych kąpieli zostały przed sezonem oczyszczone ze śmieci i wszelkich możliwych zagrożeń, także przez nurków, którzy na zlecenie Urzędu Miasta corocznie dokonują podwodnego przeglądu plaż.

Na samych kąpieliskach także warto także przed samą kąpielą zapoznać się z regulaminem i zasadami obowiązującymi na nich. W każdym, bowiem regulaminie znajdują się ważne informacje, wśród których bodaj najważniejszą jest ta o ulubionym towarzyszu wielu letnich wypadów - alkoholu.

Alkohol jest powszechnym towarzyszem wielu wakacyjnych imprez i spotkań. Niemniej jednak jego obecność nad wodą może być niebezpieczna i zagrażać bezpieczeństwu naszemu, a także naszym bliskim. Nie oszukujmy się, choć na pozór przyjemny stanowi piekielnie duże zagrożenie. Rok 2023 na naszych plażach będzie bez wątpienia rokiem walki właśnie z alkoholem nad wodą.

Alkohol wpływa negatywnie na nasze zdolności psychofizyczne. Spożywanie alkoholu może prowadzić do zmniejszenia koncentracji, zaburzeń równowagi i upośledzenia zdolności postrzegania i reakcji. To z kolei zwiększa ryzyko utraty kontroli nad sobą i podejmowania niebezpiecznych i nieakceptowalnych nad wodą zachowań zwiększających ryzyko wypadków i utonięć.

To bez wątpienia właśnie alkohol wpływa na naszą percepcję i zaburza prawidłową zdolność oceny ryzyka, co może skłonić nas do podejmowania nieodpowiednich decyzji. Pływanie po spożyciu alkoholu staje się niebezpieczne zarówno dla nas, jak i dla innych osób wokół nas. Bezpieczeństwo powinno być zawsze najwyższym priorytetem, dlatego warto unikać spożywania alkoholu przed lub podczas kąpieli.

Być może czytając to pomyśleliście sobie Państwo - nuda. Co rok to samo. Tak, corocznie zwracamy się do Państwa o rozwagę wierząc, że choć jedna osoba po przeczytaniu tekstu zastanowi się i zawaha przed popełnieniem głupstwa, którego konsekwencji nad wodą bardzo często nie da się cofnąć.

W imieniu swoim, jak i wszystkich kolegów i koleżanek czuwających nad Państwa bezpieczeństwem na szczecineckich kąpieliskach bardzo proszę: słuchajcie poleceń ratowników, nie skaczcie do wody, chrońcie się przed nadmiernym działaniem słońca, pilnujcie swoich pociech i zaniechajcie brawury. W sytuacjach kryzysowych, gdy czujecie się Państwo zagrożeni lub widzicie niebezpieczeństwo - wzywajcie pomoc. Informujcie obecnych na miejscu ratowników lub wołajcie o pomoc. Warto także zapamiętać numer tel.:, 601 100 100 dzięki któremu wezwiecie pomoc nad wodą.

Już za kilka dni początek, zapowiadającego się upalnie sezonu.

Bawcie się dobrze, ale bezpiecznie.

Tekst: Marcin Tadzik - wiceprezes WOPR Powiatu Szczecineckiego

Foto: Sławomir Włodarczyk