Blisko 90 mln zł dla naszych samorządów

Miasto z Wizją / 26.10.2017 / Komentarze
Więcej pieniędzy na szczecinecką oświatę

Minister Rozwoju i Finansów poinformował jednostki samorządu terytorialnego o planowanych na 2018 roku kwotach części subwencji ogólnej. Do szczecineckich samorządów trafi nieco więcej pieniędzy niż w tym roku. Wzrost jest jednak "kosmetyczny" i nie pokryje wszystkich potrzeb szkół.

Jeżeli nic się nie zmieni przyszłoroczny budżet Szczecinka z tytułu subwencji ogólnej wzbogaci się o kwotę 28,3 mln zł - o ponad jeden milion więcej niż w 2017 roku. Z kolei powiat szczecinecki otrzyma w przyszłym roku 49,6 mln zł. Pieniądze z tego tytułu zasilą również budżet Gminy Szczecinek. "Wiejski" samorząd otrzyma subwencję w kwocie 10,4 mln zł. Łącznie na konta trzech szczecineckich samorządów trafi około 88,5 mln zł.

W kwocie części oświatowej subwencji ogólnej planowanej na rok 2018 zostały uwzględnione zmiany zakresu zadań oświatowych, z których najważniejsze to podwyższenie wynagrodzeń nauczycieli o 5 proc. od 1 kwietnia przyszłego roku oraz zmiany liczby uczniów gimnazjów dla dzieci i młodzieży w związku z rozpoczęciem funkcjonowania 8 klasy szkoły podstawowej i wygaszaniem gimnazjów od 1 września br.
Warto dodać, że część oświatowa subwencji ogólnej jest ustalana na finansowanie zadań oświatowych realizowanych przez samorządy m.in. z wyłączeniem zadań związanych z dowozem uczniów oraz prowadzeniem przedszkoli. Wielkość subwencji ustala corocznie ustawa budżetowa. Przepisy gwarantują minimalną wysokość tej kwoty.

Tekst: Sławomir Włodarczyk

Foto: news sky com