Bliżej remontu zabytku przy torach

Miasto z Wizją / 07.06.2022 / Komentarze
Dworzec kolejowy za 16 mln zł

Pod koniec marca w artykule: "Dworzec kolejowy należy już do Szczecinka" pisaliśmy o otrzymaniu przez miasto prawa własności do parceli kolejowej zabudowanej obiektem dworca kolejowego PKP. Tym samym liczący około 110 lat zabytek stał się własnością miasta, choć jeszcze samorząd musi podpisać akt notarialny na przejęcie nieruchomości. Ma to nastąpić z końcem czerwca.

- Zobaczymy czy PKP dotrzyma danego nam słowa - mówi "Miastu z Wizją" burmistrz Daniel Rak. - Jeżeli dotrzyma wówczas w pełni prawa miasto stanie się stuprocentowym właścicielem dworca.

Co dalej? - długo oczekiwany remont zabytku przy torach. Nie będzie to tanie przedsięwzięcie. Jak powiedział nam burmistrz Daniel Rak, przewidywane koszty remontu kolejowego obiektu to około 16 mln zł. Jednak to ceny szacowane w III kwartale ubiegłego roku. Na dzis z pewnością będzie sporo drożej.

Burmistrz nie ukrywa, że miasta nie stać na taki wydatek z własnego budżetu.

- Już otrzymaliśmy wsparcie w wys. 1,66 mln zł w ramach Narodowego Programu Inwestycji Lokalnych. To kwota dedykowana remontowi strefy pasażerskiej. Teraz dotarła do nas informacja z konferencji prasowej o kolejnym wsparciu, tym razem kwotą 11,5 mln zł. To dobra informacja dla samorządu i mieszkańców Szczecinka - mówi burmistrz.

- Mamy już wykonaną kompletną dokumentację projektową przebudowy dworca. Ona jest podzielona na dwie części. Pierwsza dotyczy wspominanej strefy pasażerskiej. Druga - pozostałych pomieszczeń dworcowych.

Więcej na ten temat w Programie Samorządowym Miasta:

Tekst: Sławomir Włodarczyk

DWORZEC PKP

Nazwa inwestycji: Rewitalizacja zabytkowego budynku dworca kolejowego przy ulicy Dworcowej w Szczecinku.

Opis inwestycji:

Przebudowa i adaptacja, znajdującego się w złym stanie technicznym budynku dworca na cele działalności społeczno - kulturalnej, przy zachowaniu dotychczasowej funkcji dworca.

Budynek wpisany do rejestru zabytków pod numerem 1237;

Parametry obiektu:

- powierzchnia użytkowa SAPiK - 1439,69 m2, powierzchnia użytkowa PKP - 205,31 m2;

- razem powierzchnia użytkowa - 1645,00 m2;

- powierzchnia zabudowy - 862,15 m2;

- kubatura - 10.776 m3;

Zakres robót budowlanych:

remont elewacji, remont i wymiana elementów zewnętrznych, schody granitowe, kraty, balustrady, wzmocnienie fundamentów, pogłębienie piwnic, izolacje przeciwwodne w tym iniekcja krystaliczna ścian, docieplenie ścian zewnętrznych od strony wnętrza, przebudowa wnętrz z aranżacją nowych funkcji, wymiana, renowacja zabytkowej stolarki okiennej i drzwiowej, renowacja oryginalnych fryzów w holu dworca i w sali baletowej, wzmocnienie konstrukcji drewnianych stropów, wykonanie nowych stropów w skrzydle północno-wschodnim, montaż dwóch dźwigów osobowych, odrestaurowanie klatek schodowych, wymiana i budowa nowych, nowoczesnych instalacji (wod-kan, ciepłej wody użytkowej, ogrzewczych, gazowych, wentylacji i wentylacji mechanicznej, elektrycznych, teletechnicznych, słaboprądowych, odgromowych), przystosowanie obiektu do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Wartość kosztorysowa inwestycji - 13.558.228,32 zł brutto (poziom cen - III kw. 2021 r.).