Bractwo Kurkowe świętuje 30 urodziny

Miasto z Wizją / 11.09.2024 / Komentarze
Msza, klucz do miasta, wystrzał z armaty i turniej strzelecki

W sobotę (7 września) Bractwo Kurkowe z naszego miasta celebrowało trzydzieści lat swojej działalności. Tak jak inne bractwa w Polsce, również szczecineckie krzewi postawy patriotyczne, kultywując tradycje, nosząc staropolskie stroje oraz popularyzując historię i kulturę Rzeczpospolitej. Wszystko odbywa się pod hasłem „Ćwicz oko i dłonie w ojczyzny obronie”.

Obchody jubileuszowe rozpoczęły się mszą świętą w kościele Mariackim w Szczecinku, po której bracia kurkowi i zaproszeni goście przemaszerowali pod ratusz.

Trzydzieści lat działalności po reaktywacji Bractwa to powód do chwały, gratulacji, a także wspomnień – powiedział Prezes Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP Lech Magnuszewski.

- Ja wolę mówić o „odnowieniu” działalności na szczecineckiej ziemi, aby pielęgnować tradycje, które mają swoje korzenie już w średniowieczu. W tym uroczystym dniu pamiętajmy o założycielach Bractwa. Należą im się nasza chwała i podziękowanie, bo bez nich nie byłoby nas. Pamiętajmy także o żyjących.

– podkreślił Magnuszewski, przypominając, że bracia kurkowi niedawno wrócili z Austrii, gdzie w Mondsee odbyło się Europejskie Spotkanie Strzelców Historycznych. W rywalizacji zwyciężyli nasi polscy strzelcy. Europejskim Królem Strzelców Historycznych został Brat Józef Pluta z Raciborskiego Bractwa, a Brat Maksymilian Kuropka z Ponieckiego Bractwa zdobył tytuł Młodzieżowego Europejskiego Króla Strzelców Historycznych.

W uznaniu zasług na rzecz rozwoju Pomorza Zachodniego, Szczecineckie Bractwo Kurkowe otrzymało Srebrną Odznakę Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego, którą przypięła pani Karolina Siwek, radna Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego.

Zasłużeni bracia i siostry otrzymali odznaczenia za wkład w popularyzację Bractw Kurkowych, które wręczył Król Zjednoczenia KBS RP Paweł Hinz. Wiceburmistrzem  Maciej Makselon przekazał symboliczny klucz do miasta, umożliwiając Bractwu przejęcie symbolicznej władzy na jeden dzień. Obchody zakończyły się efektownym wystrzałem armatnim i turniejem strzeleckim na strzelnicy przy ul. Szczecińskiej.

Galeria zdjęć:

Materiał portalu iszczecinek - dziękujemy