Budżet 2018 - ponad 40 inwestycji

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 25.10.2017 / Komentarze
Wiceburmistrz Daniel Rak: Finał prac nad budżetem nastąpi za około dwa tygodnie. Wówczas ostatecznie poznamy inwestycyjne plany miasta na przyszły rok

W zaciszu ratuszowych gabinetów trwają prace nad przyszłorocznym budżetem miasta. To, co nas najbardziej interesuje, to inwestycje. Jak nam powiedział wiceburmistrz Daniel Rak, łącznie z tzw. przechodzącymi z tego roku, m.in. budową sali gimnastycznej przy SP 6, przebudową ciągu komunikacyjnego Plac Wolności - ul. Bartoszewskiego czy też budową pomostu koło zamku, będzie ich około 40.

Na razie nie możemy jednak ujawnić szczegółów, bo jak zaznaczył nasz rozmówca, planowanie a wpisanie do budżetu, to dwie różne sprawy.

- Na dziś wszytko jest w fazie planowania. Co będziemy robić w 2018 roku okaże się już niebawem - mówi "Miastu z Wizją" D. Rak.

- Lista inwestycji, a szczególnie oczekiwań w tym temacie jest bardzo długa. Trwają intensywne prace, wszystkiemu się przyglądamy, wszystko planujemy. Dlatego nie możemy jeszcze powiedzieć o przyszłorocznych, nowych inwestycjach. Mamy też do zrealizowania przede wszystkim tegoroczne inwestycje, które przejdą na 2018 rok. One mają, zatem pewne miejsce w budżecie. Przechodzących inwestycji mamy osiem (m.in. pomost, sala gimnastyczna, budowa oświetlenia czy ścieżek rowerowych - dop. red.). Planowaliśmy w tym roku rozpocząć adaptację byłej wieży ciśnień na obserwatorium astronomiczne i planetarium. Teraz wiadomo, że jeszcze musimy poczekać, być może zdobędziemy korzystne dofinansowanie do tego zamierzenia.

Jak ujawnił nam D. Rak, na dziś na tzw. liście rankingowej znajduje się ponad 40 inwestycji. Które z nich wejdą do realizacji, to zależy przede wszystkim od zasobności miejskiej kasy i ewentualnego poziomu dofinansowania.

- Podczas projektowania budżetu rodzą się nowe pomysły. Na przykład w tym tygodniu dostaliśmy informację, że Ministerstwo Sportu ogłosiło nabór do projektu z 50-proc. dofinansowaniem budowy tzw. wspólnych przestrzeni. Pod tą nazwą kryje się przedsięwzięcie budowy przestrzeni aktywnego wypoczynku. Konkurs skierowany jest do wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych a polega m.in. na budowie siłowni, strefy relaksu czy też placów zabaw. Z wnioskiem o dofinansowanie występować będą mieszkańcy. Wychodząc naprzeciw tym projektom myślimy, by w mieście stworzyć program współfinansowana tych inwestycji. Były on finansowany - ministerstwo 50 proc., miasto - 20 proc. i wspólnota - 30 proc. To bardzo korzystne rozwiązanie stąd nasza inicjatywa w tym zakresie.

- Osobiście jestem wielkim zwolennikiem takich montaży finansowych i tworzenia takich programów- dodaje wiceburmistrz.

- Kilka lat temu stworzyliśmy podobny program dofinansowania remontów elewacji czy dachów budynków mieszkaniowych. On się doskonale sprawdził. Dziś w Szczecinku mamy wyremontowanych ponad 120 starych kamienic.

- Reasumując, zobaczymy jak uda się nam spiąć przyszłoroczny budżet. Mogę natomiast ujawnić, że środków na inwestycje będziemy mieli stosunkowo więcej. M.in. na konto miasta wpływają odszkodowania pod zajęte nieruchomości miejskie pod budowę obwodnicy w ciągu drogi ekspresowej S11 (z tego tytułu do miejskiej kasy ma wpłynąć blisko 15 mln zł - dop. red.).

Więcej na ten temat w jutrzejszym - czwartkowym (26.10) Programie Samorządowym "Miasta z Wizją".

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk