Budżet miasta 2017, czyli inwestycje "w pigułce"

Miasto z Wizją / 10.12.2016 / Komentarze
Co zrobimy i z ile?

Przyszłoroczny budżet Szczecinka będzie rekordowy niemal pod każdym względem. Szacuje się, że miasto uzyska dochody w kwocie ponad 149 mln zł. Z kolei wydatki zamkną się kwotą nieco ponad 150 mln zł.

Wiadomo, że w ciągu roku wysokość zarówno dochodów jak i wydatków może ulec zmianie. M.in. zależy to np. od dodatkowych dochodów miasta pochodzących m.in. ze sprzedaży mienia komunalnego.

W 2017 roku burmistrz Jerzy Hardie-Douglas zaplanował, że na inwestycje przeznaczy blisko 15 mln zł przy środkach własnych w wys. prawie 12 mln zł. O zamierzeniach inwestycyjnych mówił nam burmistrz w specjalnym wywiadzie:

(prezentujemy go również w wydaniu drukowanym gazety "Dzień Dobry Szczecinek" oraz wiceburmistrz Daniel Rak w ostatnim Programie Samorządowym "Miasta z Wizją"

Na co przeznaczymy wspomnianą kwotę blisko 15 mln zł? Otóż zadanie pn. "Rozbudowa dynamicznego systemu informacji pasażerskiej wraz z modernizacją głównych przystanków autobusowych w Szczecinku" kosztować nas będzie 700 tys. zł (środki własne). Inwestycję kontynuować będziemy w 2018 roku.

Kolejnym zadaniem współfinansowanym z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020 (Kontrakt Samorządowy Powiatu Szczecineckiego) będzie "Uzupełnienie sieci dróg rowerowych prowadzących do miejsc pracy i szkół w mieście Szczecinek". Na to zadanie przeznaczymy w 2017 roku 900 tys. zł (środki własne). Program zostanie zwieńczony w roku 2018.

W przyszłym roku miasto przebuduje, a praktycznie wybuduje na nowo ul. Turystyczną w dzielnicy Trzesieka. Na to zadanie zarezerwowaliśmy w budżecie 1 mln zł przy 500 tys. zł dofinansowania w ramach tzw. "schetynówek".

Będzie też przebudowa ul. Ogrodowej - za 200 tys. zł oraz dalszy ciąg inwestycji pn. "Przebudowa ciągu komunikacyjnego Plac Wolności - ul. Władysława Bartoszewskiego". Jej koszt w 2017 roku to 2 mln zł. Dodatkowo na poprawę układu komunikacyjnego w centrum miasta wydamy 1 mln zł.

Miasto wspomoże też Gminę Szczecinek kwotą 50 tys. zł z przeznaczeniem na przebudowę lądowiska w Wilczych Laskach".

W 2017 roku będziemy kontynuować budowę sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 6. Koszt - 2 mln zł.

W przyszłym roku miasto zbuduje kolejne półpodziemne pojemniki na odpady komunalne. Koszt inwestycji szacuje się na 1,5 mln zł przy dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.

Będzie też rozbudowa miejskiego oświetlenia i zadanie pn. "Modernizacja oświetlenia miejskiego w Szczecinku w kierunku jego energooszczędności". W przyszłym roku na "jasne" inwestycje wydamy nieco ponad 2 mln zł (przy zewnętrznym dofinansowaniu).

W 2017 roku miasto rozpocznie budowę bajkowego, piętrowego pomostu na jeziorze Trzesiecko przy Zamku Książąt Pomorskich. Inwestycja, realizowana w latach 2017-2018 kosztować będzie 2,4 mln zł. W przyszłym roku przeznaczymy na nią 700 tys. zł.

Przy Strefie Aktywnego Wypoczynku w sąsiedztwie McDonaldsa powstanie skatepark. Koszt budowy to 300 tys. zł. Młodzi ludzie będą się cieszyć nowym miejsce rozrywki już w przyszłym roku.

To nie wszystko. W roku 2017 miasto realizować będzie wiele innych, mniejszych inwestycji, również w formie zakupu niezbędnych w codziennym funkcjonowaniu miasta, rzeczy.

Np. na wykup gruntów przeznaczymy 800 tys. zł. Doposażenie pomieszczeń Urzędu Miasta kosztować będzie 36 tys. zł a zakup sprzętu do siłowni (Straż Miejska) - 7 tys. zł. Z kolei MOPS otrzyma system E-kancelaria za 20 tys. zł.

Miasto przeznaczy też 28 tys. zł na regulację gospodarki wodami deszczowymi, 85 tys. zł na budowę placów zabaw, 50 tys. zł na rozbudowę monitoringu wizyjnego oraz 90 tys. zł na modernizację fontanny w Parku Różanym.  Z kolei wykonanie sieci Wi-Fi kosztować nas będzie 6 tys. zł a wymiana oświetlenia w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 7 - 50 tys. zł.

Łącznie na programy inwestycyjne w 2017 roku miasto planuje wydać 14,6 mln zł, a w latach 2017-2018 aż 28,5 mln zł.