Budżet Obywatelski. Będziemy wybierać spośród 20 pomysłów

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 24.08.2020 / Komentarze
Jakie propozycje inwestycji i przedsięwzięć pozytywnie przeszły weryfikację?

Dobiega końca realizacja przedsięwzięć zwycięskich projektów w ramach tegorocznego Budżetu Obywatelskiego. Wkrótce miasto przystąpi do realizacji kolejnych. Zanim jednak tak się stanie, mieszkańcy będą musieli zdecydować, jakie pomysły i inicjatywy zostaną wykonane w ramach trzeciego w historii naszego miasta Budżetu Obywatelskiego. Dobiegło końca przyjmowanie wniosków w ramach BO 2021 oraz ich ocena pod kątem formalnym i merytorycznym. Zainteresowanie było spore. Łącznie do ratusza wpłynęły 22 projekty – pomysły mieszkańców na co przeznaczyć 800 tys. złotych zabezpieczonych w przyszłorocznym budżecie właśnie na realizację Budżetu Obywatelskiego.

- W tej edycji Budżetu Obywatelskiego wpłynęły 22 wnioski. Wszystkie zostały poddane ocenie merytorycznej i weryfikacji przez odpowiednie wydziały lub jednostki, które opiniowały poszczególne tematy – mówi "Miastu z Wizją" burmistrz Daniel Rak. - Dwa ze złożonych projektów były niekompletne z punktu widzenia formalnego, dlatego też nie mogliśmy ich pozytywnie zweryfikować.

Mieszkańcy składając wnioski do tegorocznego Budżetu Obywatelskiego mieli szereg różnorodnych pomysłów, na co można przeznaczyć wspomniane środki finansowe. Wśród nich znalazł się pomysł budowy parkour park - miejsca do ćwiczeń i wolnego pokonywania przeszkód miejskich, zewnętrzna ścianka bulderingowa oraz tor pumptrack. Wśród innych inicjatyw pojawiły się także m.in. rozbudowa basenu miejskiego o kolejne jacuzzi, rozbudowa wakeparku o kolejne przeszkody, wykonanie elektronicznego mechanizmu zegara wraz z jego uruchomieniem na wieży kościoła Mariackiego, parkingi przy ul. Kołobrzeskiej, remont murku brzegu przy rzece Nizicy przy pl. Wolności czy zakup łodzi asekuracyjno-ratunkowej.

Inne propozycje to m.in. budowa pomostu widokowo-wędkarskiego na końcu parku, gdzie zaczyna się las miejski na wysokości ul. Derdowskiego, a także budowa pomostu dla osób niepełnosprawnych i poruszających się na wózkach inwalidzkich w sąsiedztwie I LO. Nie zapomniano także kolejny raz o miejskiej wypożyczalni rowerów  - wśród inicjatyw pojawił się także pomysł zwiększenia oferty SWRM o pojazdy dla osób z niepełnosprawnościami, jak również  zamontowanie automatów do dezynfekcji przy każdej ze stacji.

Pojawiły się także propozycje organizacji wydarzeń kulturalno-rozrywkowych oraz te mające zmienić nieco wizerunek naszego miasta. Mieszkańcy zaproponowali m.in. stworzenie w okresie świątecznym alei iluminacji świątecznych poprzez zakupienie większej ilości ozdób świątecznych, organizacja widowiska multimedialnego pod nazwą Festiwal Światła, zasadzenie w przestrzeni miejskie łąk kwietnych, a także stworzenie nowego muralu oraz zorganizowanie projektu Rozśpiewany Szczecinek oraz koncertu teatralnego w ramach Art Piknik Festiwalu.  

- Jesteśmy tuż przed głosowaniem. Głosowanie nad tą trzecią edycją Budżetu Obywatelskiego odbywać się będzie w dniach od 7 do 27 września. Wszystkich zachęcam do wzięcia w nim udziału. Poprzednie edycje pokazały, że szczecinecczanie chcą decydować o tym, co się będzie działo w ich najbliższej przestrzeni i które tematy są dla nich najbardziej istotne. Mam nadzieję, że tak będzie również i tym razem – dodaje burmistrz.

Tekst: Marzena Góra

Foto: Sławomir Włodarczyk