Burmistrz Daniel Rak: To będzie rok pełen niespodzianek
- Aktualności
W nowy 2022 rok wielu mieszkańców i przedsiębiorców weszło pełnych obaw z uwagi na stale rosnące ceny, ogromne podwyżki cen energii i gazu oraz niepewne miejsca pracy. To z pewnością będzie niełatwy rok dla samorządów, którzy będą musieli zmierzyć się z szeregiem wyzwań. O tym, co czeka nas w najbliższych miesiącach oraz o planach inwestycyjnych mówił w studio Radia Koszalin burmistrz Szczecinka Daniel Rak.
- To będzie rok pełen niespodzianek. Jako samorządowcy zostaliśmy postawieni pod ścianą. Skonstruowaliśmy swoje budżety w oparciu o wskaźniki, które udostępniło nam ministerstwo. Zastanawiamy się, czy te wszystkie dane, w oparciu o które tworzyliśmy plan przychodów, będą aktualne, a plany możliwe do zrealizowania. Jak wszyscy wiemy wzrastają najniższe krajowe, co to też będzie skutkowało na pewno w naszych jednostkach na poziom wydatków. Mówimy nie tylko o Urzędzie Miasta, ale także o takich jednostkach jak MOPS, OSiR, SAPiK czy straż miejska. To też podwyżki dla nauczycieli. Ta cała sfera to jest potężne obciążenie dla naszego budżetu i z tym na pewno będziemy musieli się zmierzyć i planować bardzo rozważnie zarówno przychody, jak i wydatki.
- Każdy obserwuje te przepisy Polskiego Ładu, które zostały wdrożone na kolanie i widać, że czeka nas wiele niewiadomych. Związek Miast Polskich poczynił prognozy i stworzył algorytm, gdzie każde z miast mogły podstawić swoje poprzednie przychody, zakładając obciążenia i ulgi, które teoretycznie w Polskim Ładzie miały się pojawić. W tych prognozach widać, że Szczecinek straci w przychodach około 10 milionów złotych – mówi burmistrz. - My ubiegamy się w tym Polskim Ładzie o dofinansowanie do szeregu inwestycji i tutaj mamy pierwszą promesę na rok 2022 realizacji infrastruktury drogowej. Zobaczymy jak to będzie w kolejnych miesiącach i czy te nasze budżety, które zostały uszczuplone, będą miały ekwiwalentną wartość w dotacjach i pozwolą zrównoważyć budżet.
W tym roku przed szczecineckimi samorządowcami czekać będzie także kilka wyzwań inwestycyjnych. Jednym z nich jest realizacja pierwszego etapu przebudowy budynku dworca kolejowego. Póki co jednak obiekt ten wciąż jest w rękach PKP. - Dworzec w Szczecinku jest budynkiem o wielkim potencjale i bardzo ciekawej architekturze. Ale tak samo jak jest ciekawy, tak bardzo jest zdewastowany, zaniedbany i niedokapitalizowany. My starając się o przejęcie tego dworca bierzemy sobie kolejną dużą inwestycje do realizacji. Do tej pory mamy promesę, że na ten pierwszy etap prac, czyli na tę strefę pasażerską dostaniemy 1,6 mln zł. Ceny jeżeli chodzi o inwestycje budowlane dosłownie galopują zarówno mówiąc o materiałach, jak i o sile nabywczej pracowników. Mamy obietnicę, że na przełomie kwietnia i maja przejmiemy ten dworzec. Wówczas będziemy mogli rozpisać postępowanie przetargowe.
-. Chcielibyśmy złożyć ofertę wykonania dwóch budynków mieszkalnych – jeden budynek dedykowany lokalom socjalnym, drugi mieszkaniom komunalnym, ponieważ w naszym mieście wciąż jest duże zapotrzebowanie na mieszkania, a kolejka oczekujących jest bardzo długa. Chciałbym również, żebyśmy również dalej konsekwentnie budowali flotę Komunikacji Miejskiej. Myślę tutaj chociażby o zakupie autobusu przegubowego. W Szczecinku strumienie potoków pasażerskich są dosyć nierównomiernie rozłożone w zależności od pory dnia – najwięcej pasażerów jest zwłaszcza w godzinach porannych i po godz. 15. Autobusy przegubowe byłby dla nas dobrym rozwiązaniem. Testowaliśmy w Szczecinku jeden autobus przegubowy i on się sprawdził na naszych ulicach, nie miał problemów na rondach czy zakrętach. Zaczynamy od jednego, w planach kolejne, ale zobaczymy, czy nam się to uda. Dzisiaj tylko się człowiek zastanawia jak sytuacja miejskiej komunikacji będzie wyglądała w przyszłości, bo mamy 10 autobusów elektrycznych, chcielibyśmy pójść dalej w tą proekologiczną stronę, a cena energii elektrycznej idzie w górę i to jest tak jakby ktoś powiedział „pojedziemy dalej tym autobusem, ale na zaciągniętym hamulcu ręcznym”.
- Jeżeli chodzi o inne plany to zobaczymy, jak skutecznie będziemy mogli zabiegać o środki na dodatkowe inwestycje. W Polskim Ładzie jest tu duża uznaniowość i praktycznie żadnych kryteriów, co pokazała pierwsza część programu. Szczecinek stanowi 50 % powiatu szczecineckiego. Jak byśmy popatrzyli na środki, jakie zostały podzielone i kto ile dostał, to naprawdę ta proporcja została potężnie zachwiana. Być może druga lub trzecia edycja będzie dla nas bardziej przychylna – dodaje burmistrz Daniel Rak.
Marzena Góra
Foto: S. Włodarczyk
Źródło: Polskie Radio Koszalin - Studio Bałtyk Szczecinek