Burmistrz: Kronospan zainwestuje w Szczecinku do 200 mln zł
- Aktualności
W minionym tygodniu burmistrz Jerzy Hardie-Douglas spotkał się z szefem Kronospanu Peterem Kaindlem. Rozmowa krążyła przede wszystkim wokół przyszłych inwestycji, które według planu zostaną zrealizowane w Szczecinku w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy. A tych, trzeba przyznać, będzie całkiem sporo. Największą z nich jest niewątpliwie budowa UTWS, czyli innowacyjny system ochrony powietrza (na ten temat pisaliśmy również w artykule „UTWS – inwestycja, która odmieni Szczecinek” http://miastozwizja.pl/utws-inwestycja-ktora-odmieni-szczecinek).
- Podczas naszego spotkania pan Peter Kaindl potwierdził, że UTWS powstanie w naszym mieście – mówi nam burmistrz Jerzy Hardie-Douglas. - Instalacja ta, jest bardziej wydolna, niż mokry elektrofiltr, który Kronospan mógłby założyć na suszarni płyty wiórowej i na tym zakończyć wdrażanie BAT-ów sewilskich. Tymczasem, za moją namową i prośbą, zgodził się wydać znacznie większe pieniądze na coś, co będzie dużo bardziej efektywne i co powinno nie tylko prawie całkowicie zniwelować smród oraz pylenie, ale również spowodować, że nad zakładem prawie nie będzie dymu.
- Całą inwestycję, łącznie z mokrym elektrofiltrem, przebudową istniejących już budynków oraz zatrzymaniem na jakiś czas całej produkcji, Kronospan wycenił na blisko 100 mln zł. Jest to bardzo poważny wydatek dla zakładu. Pan Peter Kaindl zaznaczył również, że jest to dla nich w tej chwili priorytetem. System ten powinien ruszyć w drugiej połowie przyszłego roku. Wówczas nasze kłopoty powinny się skończyć.
To jednak nie koniec planów Petera Kaidla dotyczących naszego miasta. Firma prowadzi już rozmowy z kolejnymi fabrykami mebli, które są zainteresowane uruchomieniem swojej produkcji nad Trzesieckiem. Aby zapewnić przyszłym inwestorom taką możliwość, zapadła decyzja o budowie kolejnej hali o powierzchni 4 ha. – Istniejąca już hala w tej chwili w 2/5 jest wypełniona przez Tvilum. Duńska firma będzie jednak znacznie zwiększała ilość maszyn, a tym samym w najbliższym czasie prawdopodobnie wykorzysta całą powierzchnię hali. W związku z tym konieczne jest wybudowanie drugiego takiego obiektu – kontynuuje burmistrz. - Podczas spotkania rozmawialiśmy także na temat budowy hali produkcyjnej po drugiej stronie ulicy, czyli na terenach, które Kronospan kupił od KPPD, gdzie znajdował skład drewna. Tam również powstaje nowa hala z myślą o kolejnym inwestorze.
W najbliższym czasie najpewniej rozpoczną się także przygotowania do inwestycji, która całkowicie odmieni nadjeziorny krajobraz na wysokości ul. Szczecińskiej. Już w przyszłym roku nad brzegiem Trzesiecka ma zostać ukończona budowa hotelu połączonego z centrum konferencyjnym. Zostanie on wykonany w formule budynku pasywnego, przy użyciu materiałów Kronospanu. Docelowo dwukondygnacyjny obiekt będzie dysponował blisko 2,5 tys. m2 powierzchni użytkowej.
Na tym jednak nie koniec. Firma postanowiła zadbać również o kierowców, którzy przyjeżdżają do Szczecinka na załadunek lub rozładunek materiałów, a następnie zmuszeni są nocować w swoich pojazdach zaparkowanych na parkingach. Teraz i to ma ulec zmianie. – Według informacji, które uzyskałem od pana Kaindla, każdorazowo około sto osób nocuje w swoich ciężarówkach. Aby ułatwić im życie zapadła decyzja również o budowie motelu oraz stacji paliw. Taki obiekt ma powstać w miejscu budowy węzła drogowego przy planowanej obwodnicy. Będziemy jeszcze rozmawiali na temat ewentualnego dokupienia przez Kronospan działki, na której będzie możliwa realizacja takiej inwestycji – dodaje Jerzy Hardie-Douglas. – To bardzo bogate plany inwestycyjne i bardzo optymistyczne patrzenie pana Petera Kaindla na rozwój jego zakładu w Szczecinku. Są to bardzo istotne decyzje finansowe, sięgające łącznie od 150 do nawet 200 mln zł.
Więcej na temat planowanych inwestycji w naszym jutrzejszym (23.03) programie samorządowym.
Tekst: Marzena Góra