Burmistrz poprze protest nauczycieli

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 26.03.2019 / Komentarze
Pracownicy oświaty mogą liczyć na wypłatę utraconego wynagrodzenia za dni strajkowe

W połowie grudnia minionego roku nauczyciele rozpoczęli ogólnopolski strajk, domagając się wzrostu wynagrodzeń. W niektórych miejscowościach protesty tak przybrały na sile, że część przedszkoli musiała zostać czasowo zamknięta. Również szkoły podstawowe znacznie ograniczyły swoją pracę, nie mogąc zapewnić uczniom odpowiedniej opieki. W Szczecinku wówczas było nieco „spokojniej”, ponieważ jedynie niewielka grupa nauczycieli w okresie strajku przebywała na zwolnieniu lekarskim. Wszystkie szkoły i przedszkola w tym czasie pracowały normalnie, zapewniając dzieciom należytą opiekę. Czy tak będzie również i tym razem?

Wkrótce nauczyciele – jak zapowiadają – kolejny raz zamierzają rozpocząć strajk, ponieważ ich wcześniejsze działania nie przyczyniły się do wzrostu comiesięcznej pensji. O tym, ilu szczecineckich pracowników oświaty postanowi w ten sposób domagać się podwyżek, dowiemy się najpewniej już w najbliższym czasie. Tymczasem ich protest poparł burmistrz Daniel Rak.

- W związku z trwającym sporem zbiorowym i referendum strajkowym Daniel Rak wyraża pełne poparcie dla prowadzonych przez nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi szkół działań, których celem jest poprawa warunków pracy, w tym podwyżka wynagrodzenia zasadniczego o tysiąc złotych – czytamy w oficjalnym komunikacie zamieszczonym na stronie Urzędu Miasta.

- Jednocześnie burmistrz oświadcza, że nauczyciele oraz pracownicy administracji i obsługi z placówek, dla których organem prowadzącym jest Miasto Szczecinek, w przypadku rozpoczęcia strajku otrzymają równowartość utraconego wynagrodzenia, w innej, przewidzianej prawem formie.

Przypomnijmy, że w myśl ustawy o rozwiązywaniu sposób zbiorowych, protestujący pracownicy tracą prawo do pobierania wynagrodzeń za dni strajkowe, kiedy to nie wykonują czynności służbowych wynikających z ich umowy o pracę. Władze miasta zdecydowały się wypłacić nauczycielom równowartość utraconego wynagrodzenia w okresie strajku.

Tekst: Marzena Góra

Foto: silesion pl