Burmistrz zajął stanowisko ws. zmian w PGK

Miasto z Wizją / 03.12.2015 / Komentarze
Poniżej treść listu burmistrza do związkowców i pracowników spółki

Po zapoznaniu się z państwa listem protestującym przeciw zwolnieniu pana Leszka Ogara z funkcji Prezesa Zarządu spółki, informuję, iż decyzja została podjęta przez Rade Nadzorczą po głębokiej analizie wyników finansowych i na prośbę właściciela, którego reprezentuje Burmistrz Miasta.

Sugerowanie, iż odwołanie Prezesa ma podłoże polityczne, jest niedorzeczne. Jako Burmistrz Miasta współpracowałem z Panem L. Ogarem przez dziesięć lat, z czego przez przynajmniej siedem – osiem, współpracę można by określić, jako modelową. Poglądy polityczne pana Ogara nie są mi znane i nigdy mnie nie interesowały. Moja przynależność do PO nie ma jakiegokolwiek związku z dyskutowana decyzją.

Nie ujmuję panu Leszkowi Ogarowi zasług w wieloletnim prowadzeniu Spółki, jednak ostatnie lata, a szczególnie okres po wejściu w życie nowej „ustawy śmieciowej” pokazują, iż Spółka, mimo swego dużego potencjału, coraz gorzej radzi sobie na rynku usług komunalnych. To właśnie m.in. bezpieczeństwo pracowników Spółki, czyli Wasze, zależne jest od m.in. utrzymania rynku odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych czy przemysłowych. A w tej dziedzinie PGK przegrywa przetarg za przetargiem. Mimo wielokrotnych próśb nie pokazano właścicielowi wizji dalszego rozwoju spółki, modernizacji systemu gospodarki odpadami, poprawy logistyki, zagospodarowania należącego do PGK terenu składowiska odpadów na ul Łowieckiej, optymalizacji odbioru śmieci. Spółka, która jest spółką wielozadaniową, stała się w najważniejszej ze swoich działalności, czyli w odbiorze i zagospodarowywaniu odpadów komunalnych, niekonkurencyjna. Jeśli w najbliższym czasie stan ten nie ulegnie zmianie, będzie potrzebna głęboka restrukturyzacja firmy, co nieuchronnie doprowadzi do zwolnień pracowników. Proponuję, aby właśnie ten aspekt zmian w Spółce i chęć zapobieżenia takiemu scenariuszowi, brali Państwo szczególnie pod uwagę.

Zmiany w Zarządzie spółki prawa handlowego są wyłączną prerogatywą Rady Nadzorczej. Dlatego też, rozumiejąc Państwa zaniepokojenie, które zawsze towarzyszy zmianom personalnym w kierownictwie każdej firmy, z całą stanowczością chcę podkreślić, iż podjęte decyzje są zgodne z obowiązującym prawem i nie zamierzam wpływać na Radę Nadzorczą, by je zmieniła.

Na koniec chcę podkreślić, iż rozwiązanie umowy z panem Leszkiem Ogarem nastąpiło za porozumieniem stron.

J. Hardie-Dougals
Burmistrz Miasta