Burzliwa dyskusja o budżecie i nie tylko

• Tv
Miasto z Wizją / 20.12.2016 / Komentarze
Obradowała Rada Miasta

To, obok absolutoryjnej, była najważniejsza sesja w tym roku - radni uchwali budżet miasta na 2017 rok.

W porządku obrad zapisano 20 punktów. Po załatwieniu spraw regulaminowych, radni pochylili się nad wnioskiem Klubu Radnych "Razem dla Szczecinka", który wniósł o uchwalenie tzw. Budżetu Obywatelskiego.

Radni opozycji zaproponowali, by w przyszłorocznym budżecie miasto wyasygnowało na ten cel kwotę 700 tys. zł. O ewentualnych inwestycjach finansowanych z tej puli pieniędzy mieliby decydować mieszkańcy Szczecinka w konsultacjach społecznych, a później w głosowaniu.

Rada nie przychyliła się do tej opinii. Wielu z radnych podkreślało, że w Szczecinku działają Rady Osiedli (te, które się wybrały), czynią to prężnie i mają się dobrze.

Jako modelowy projekt zainicjowany przez mieszkańców, radni przedstawiali budowę Strefy Aktywnego Wypoczynku - Rodzinnego Parku Rozrywki w sąsiedztwie osiedla Kopernika.

- To była inicjatywa mieszkańców osiedla. Czyż to nie była inicjatywa wypływająca jakby z budżetu obywatelskiego? - dopytywała radna Małgorzata Bała.

W dalszej części obrad radni zdecydowali o uchwaleniu budżetu miasta na 2017 rok. Po stronie dochodów zapisano w nim kwotę 149 273 105 zł. Z kolei po stronie wydatków - 150 006 855 zł. Deficyt budżetowy w kwocie 733 750 zł zostanie pokryty z wolnych środków finansowych.

Dyskusja nad budżetem była bardzo burzliwa. Momentami, za sprawą radnych opozycji, mało merytoryczna. Niestety, padały też słowa, które na sali obrad Rady Miasta padać nie powinny, np. (często, w "wykonaniu" radnych Jacka Pawłowicza i Marcina Bedki) posądzanie o kłamstwo.

Nieprzyjemną sytuację próbował opanować radny Roman Matuszak. W swoim wystąpieniu zaapelował, by prowadzić merytoryczną dyskusję, a nie nad sprawami…, których nie ma.

Burmistrz zadeklarował m.in., że jeżeli kwestie związane z własnością gruntów zostaną załatwione zgodnie z prawem, miasto znajdzie 100 tys. zł na wyposażenie kuchni w hospicjum. Takie zapewnienie padło przy okazji wniosku opozycji o "wyrzuceniu" z budżetu 100 tys. zł przeznaczonych na program in vitro, z przeznaczeniem na wspomniane kuchenne wyposażenie.

Radni głosowali nad wnioskiem opozycji. Za było 5 radnych, przeciw - 14, przy jednym głosie wstrzymującym się.

Głosowanie nad budżetem: za 15 radnych, 4 przeciw (opozycja) przy jednym wstrzymującym się - radny Roman Matuszak.

Radni zdecydowali też o wieloletniej prognozie finansowej miasta na lata 2017-2025 oraz dokonali zmian w tegorocznym budżecie Szczecinka.

W dalszej części obrad Rada podjęła uchwały w sprawie: przekazania przez miasto w drodze darowizny na rzecz Powiatu Szczecineckiego prawa własności nieruchomości, zbycia nieruchomości stanowiących własność miasta, wydzierżawienia na czas oznaczony nieruchomości stanowiących własność miasta (255 nieruchomości) oraz w sprawie wydzierżawienia na czas oznaczony nieruchomości stanowiących własność miasta (16 nieruchomości).

Rada podjęła też decyzje w sprawie: „Wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem Miasta Szczecinek na lata 2017-2021”, zmiany statutu Komunalnego Centrum Usług Wspólnych, powołania Miejskiej Rady Oświaty, zmiany Statutu Ośrodka Sportu i Rekreacji, przyjęcia Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii na rok 2017, szczegółowych warunków przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze oraz w sprawie szczegółowych warunków częściowego lub całkowitego zwolnienia od opłat oraz trybu ich pobierania.

Sprawozdanie Burmistrza, informacja Przewodniczącej Rady oraz wnioski i zapytania radnych zakończyły obrady.

Video/montaż: Andrzej Remus