To była kolejna wyjątkowa noc w muzeum

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 20.05.2018 / Komentarze
Za nami dziewiąta edycja "Nocy Muzeów"

Odwiedzając muzeum i przyglądając się eksponatom, które kilka dekad, a nawet kilka stuleci temu towarzyszyły ówczesnym mieszkańcom w ich codziennym życiu, a teraz dumni zdobią szklane gabloty, pewnie niejeden z nas pokusi się o chwilę zadumy. Jednak pracownicy szczecineckiego Muzeum Regionalnego kolejny raz udowodnili, że w tego typu placówce nie tylko można nieco lepiej poznać historię, ale też dobrze się bawić. Zapewne słowa te potwierdzą wszyscy goście, którzy w sobotę, 19 maja odwiedzili muzealne mury. Tego dnia bowiem odbyła się kolejna, dziewiąta już edycja ogólnopolskiej akcji pod hasłem „Noc Muzeów”, do której ponownie ochoczo włączyło się także nasze miasto.

Wydarzenie to jest zdecydowanie wyjątkowe, ponieważ mamy okazję przyjrzeć się eksponatom oraz przechadzać po wystawowych salach nie za dnia, ale również już po zmierzchu. Nie inaczej było i tym razem. Przypomnijmy, że pierwsza tego typu impreza odbyła się w Berlinie w 1997 roku, a w 2003 roku taka formuła spotkań w muzealnych murach przybyła również do Polski – w tym także do Szczecinka. Jest to specyficzna impreza kulturalna, polegająca na bezpłatnym udostępnianiu muzeów, galerii i instytucji kultury w godzinach nocnych. Z takiego zaproszenia chętnie skorzystali nasi mieszkańcy. Tym razem tematem przewodnim wydarzenia była  100 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Dlatego też w tym roku głównymi atrakcjami, oczywiście oprócz zwiedzania eksponatów, były te związane z zagadnieniami wojskowymi.

- Tematem tegorocznej Nocy Muzeów jest rocznica odzyskania niepodległości, ponieważ właściwie przez cały rok w Polsce odbywają się obchody. My również się do nich przyłączyliśmy. Nie przesuwaliśmy ich na październik, ponieważ teraz, kiedy jest ciepło, można więcej przedsięwzięć zorganizować w plenerze – mówi nam Anna Dymna z Muzeum Regionalnego w Szczecinku.  Przygotowaliśmy sporo atrakcji dla wszystkich gości. Odwiedzi nas grupa rekonstrukcyjna, będą odbywały się pokazy broni i umundurowania. Zaplanowany został także mały koncert pieśni legionowych w wykonaniu uczniów Szkoły Muzycznej. Z kolei całość rozpoczęliśmy „Grą o Niepodległość”. Zaplanowaliśmy także konkursy dla dzieci, poczęstunek czy zwiedzanie wystaw.

– Każdego roku frekwencja utrzymuje się na podobnym poziomie. Choć wiadomo, że wszystko zależy od pogody. Kiedy jest zimno, to pojawia się nieco mniej ludzi, ale część się nie zniechęca i się pojawia. Myślę, że wiele osób przyciąga formuła tej imprezy, czyli możliwość odwiedzenia muzeum wieczorem, a do tego nowe wystawy i zabawa dla całych rodzin. Bo znajdą tu coś dla siebie i dzieci, i dorośli – dodaje nasza rozmówczyni.

Tego dnia wszyscy goście mogli także obejrzeć dwie nowe wystawy. Na jednej z nich prezentowane były eksponaty związane z wojskowością oraz walkami o niepodległość. Z kolei druga z nich obejmowała przedmioty pozyskane  przez ostatnich dwanaście miesięcy m.in. od darczyńców.

Tekst, zdjęcia: Marzena Góra