Była wieża ciśnień, jest zabytek, będzie obserwatorium

• Tv
Miasto z Wizją / 28.09.2018 / Komentarze
Miasto ogłosiło przetarg na adaptację obiektu zlokalizowanego na wzgórzu św. Jerzego

Miasto ogłosiło właśnie kolejny przetarg na przebudowę byłej wieży ciśnień. Zadanie inwestycyjne nosi nazwę: „Adaptacja zabytkowej wieży ciśnień na obserwatorium astronomiczne wraz z planetarium w Szczecinku”. Dofinansowanie na jego realizację ma pochodzić z Unii Europejskiej, w ramach Działania 4.1 Dziedzictwo kulturowe, Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020.

Planuje się, że przebudowa zabytku zostanie podzielona na dwie części. Pierwsza to będą prace budowlane, m.in. winda, schody i dobudowa elementów zewnętrznych, czyli planetarium. Druga część to zakup osprzętu i wyposażenia obiektu.

W przyszłym obserwatorium astronomicznym znajdzie się m.in.: rozsuwana kopuła z teleskopem, stacja pogodowa i stacja bolidowa do rejestracji ruchu meteorytów, taras widokowy, pomieszczenia przeznaczone na szkolenia z astronomii, na spotkania z dziećmi i młodzieżą oraz wykłady popularnonaukowe połączone z pokazami nieba. U stóp wieży stanie planetarium.

Przyszli wykonawcy inwestycji mają czas na złożenie swoich ofert do 25 października br. Inwestycja ta ma zostać zrealizowana do końca listopada 2020 roku. Jej cena będzie znana po rozstrzygnięciu przetargu.

Ponad 100-letnia wieża wodociągowa (jej budowę zakończono w 1912 roku) stojąca na wzgórzu przy ul. Wodociągowej "pozbyła" się kopuły, grzybka i ponad 20-tonowego zbiornika, w którym przed laty gromadzono wodę i stamtąd zasilano nią miejskie wodociągi, 2 października 2012 roku. Z rąk prywatnego przedsiębiorcy odkupiło go miasto. I tak stoi do dziś.

Tekst: Marzena Góra

Rendery: Projekt - Urząd Miasta