To było 10 lat temu

Miasto z Wizją / 02.01.2020 / Komentarze
W pierwszym dniu 700 urodzin Szczecinek powiększył się o ponad 1,1 tys. ha i wstąpił do grona 40-tysięcznych miast

O północy z 31 grudnia 2009 roku na 1 stycznia 2010 roku podszczecineckie dotąd wsie: Trzesieka i Świątki stały się dzielnicami miasta. To było następstwo decyzji rządowej o rozszerzeniu granic administracyjnych Szczecinka. Data godna zapamiętania, tym bardziej, że 1 stycznia 2010 roku Szczecinek wkroczył w rok jubileuszu swojej 700-letniej historii.

Miasto poszerzyło się dokładnie o 1146 ha, obecnie położone jest na powierzchni blisko 5 tys. hektarów. Mieszkańcy Trzesieki i Świątek, w sumie ponad 800 osób sprawili też, że Szczecinek stał się (wówczas) miastem 40-tysięcznym.

To nie był koniec zmian. Jako nieliczne miasto w Polsce w swoich granicach administracyjnych od 1 stycznia 2010 roku mamy trzy duże jeziora: Trzesiecko, Wilczkowo i Leśne. W prezencie od naszych sąsiadów dostaliśmy nie tylko wody, ale też 34 nowe ulice.

Po pierwszym dniu Nowego 2010 Roku przyszedł czas na huczne świętowanie 700 urodzin.

Komentarz ówczesnego burmistrza Szczecinka Jerzego Hardie-Douglasa:

Dziś obecność Trzesieki i Świątek w granicach miasta jest oczywistą oczywistością. Zaanektowanie tych terenów było nie tylko logiczne, ale też okazało się bardzo korzystne dla mieszkańców obu wsi. Nastąpiła błyskawiczna poprawa infrastruktury i rozwój nowych dzielnic. Miasto uzyskało też wreszcie kontrolę nad całym jeziorem Trzesiecko i mogło walczyć z dopływem do akwenu niekorzystnych biogenów. W pierwotnym zamiarze było też przyłączenie do Szczecinka Marcelina, ale histeryczne protesty spowodowały, że zrezygnowałem z tego pomysłu. Jestem bardzo ciekaw, czy dziś osoby które tak głośno protestowały 10 lat temu i nie chciały znaleźć się w mieście, byłyby skłonne przyznać, że się myliły.

Tekst i foto główne: Sławomir Włodarczyk