CEEiRJ podsumowało rok

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 06.05.2019 / Komentarze
W tym czasie placówkę odwiedziło blisko 10 tysięcy osób

Odwiedziny w Regionalnym Centrum Edukacji Ekologicznej to nie lada atrakcja dla najmłodszych, którzy chętnie korzystają z wszystkich edukacyjnych, interaktywnych stanowisk, z zaciekawieniem poznając świat fauny i flory. To także wyzwanie dla nieco starszych gości, którzy podczas wspólnej zabawy z dziećmi mogą zweryfikować swoją wiedzę o otaczającej nas przyrodzie. Tego typu wizyt w ostatnim roku zdecydowanie nie brakowało.

1 kwietnia minęły trzy lata, odkąd placówka rozpoczęła swoje funkcjonowanie. To dobry moment, na podsumowanie tego, co działo się w RCEE w minionym roku. Przypomnijmy, że wcześniej funkcjonowała tu jedynie Pozaszkolna Placówka Specjalistyczna. Z kolei od sierpnia 2017 r. na części noclegowej została utworzona tu kolejna placówka oświatowa, a dokładnie Bursa Szkolna nr 2, co z kolei wymusiło powołanie Zespołu Placówek Oświatowych. Przypomnijmy, że z oferty bursy mogą korzystać uczniowie I LO. Obecnie mieszka tu 33 z nich. Działa tu także szereg sekcji, gdzie prowadzone są zajęcia m.in. z żeglarstwa, wędkarstwa, nart wodnych, małego odkrywcy, małego chemika czy sekcja turystyczno-krajoznawcza.

– W zajęciach w sekcjach w 2018 roku wzięło udział 181 dzieci i młodzieży - podsumowuje w rocznym sprawozdaniu placówki Radosław Wąs, dyrektor RCEEiRJ. Jak wynika z prowadzonych przez pracowników RCEE statystyk, w minionym roku obiekt łącznie odwiedziło 9 924 osób.

- Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się zajęcia organizowane w CEEiRJ-ZPO w okresach wolnych od nauki szkolnej, takich jak np. ferie zimowe i letnie. W okresie wakacji, od czerwca do sierpnia 2018 roku w zajęciach wzięło udział 1499 osób – czytamy dalej.

Wspomniane sprawozdanie zawiera również zestawienie finansów. W 2018 roku wydatki placówki wyniosły 1mln 273 tys. 300 złotych. Z tego blisko 889 tys. zł przeznaczone zostały na wydatki osobowe i pochodne od wynagrodzeń. Kolejne 354 tys. złotych pochłonęły wydatki bieżące, a na inwestycje przeznaczono 30 tys. złotych.

Jednym z celów na ten rok jest dalsze rozwijanie współpracy z Uniwersytetem Szczecińskim, Politechniką Koszalińską oraz innymi uczelniami wyższymi. Jeśli uda się pozyskać środki z WFOŚiGW zrealizowane zostaną tu także trzy duże projekty edukacyjne. Wówczas w placówce pojawi się m.in. rowery stacjonarne wyposażone w prądnice i stacja przetwarzania napięcia umożliwiająca produkcję energii elektrycznej. CEEiRJ planuje także zakup mikroskopów stereoskopowych, a także podstawowego sprzętu do badań wody.

Tekst: Marzena Góra
Foto: Sławomir Włodarczyk