Chcą wydzierżawić teren i zbudować skansen
- Aktualności
Muzeum Wału Pomorskiego i II Wojny Światowej przygotowuje się do sezonu turystycznego 2016. Jego kulminacyjnym momentem będzie wielka inscenizacja "zdobycia" B-Werka przy ul. Kościuszki. Tak jak przed laty bronić go będą żołnierze niemieccy, a zdobywać połączone siły wojsk polskich i czerwonoarmistów.
- Pracy przed nami moc - mówi "Miastu z Wizją" Piotr Letki, szef szczecineckiego muzeum. - Dlatego nie ociągamy się z robotą, tylko działamy, bo czasu do letniego sezonu pozostało niewiele. Wystąpiliśmy do Starostwa Powiatowego z wnioskiem o zezwolenie na przeprowadzenie prac ziemnych w sąsiedztwie naszego bunkra. Zamierzamy m.in. zniwelować nasyp po prawej stronie naszej siedziby (patrząc od strony ulicy Kościuszki - dop. red.). Ta przeszkoda naturalna, szczególnie po wybudowaniu chodnika, bardzo mocno ogranicza nasze zamierzenia.
Jak powiedział nam P. Letki, Muzeum Wału Pomorskiego wystąpiło też z wnioskiem o dotację na prace konserwacyjne w bunkrze i jego okolicy oraz na pomoc w zorganizowaniu inscenizacji.
O tym zamierzeniu pisaliśmy w artykule: "Zdobędą bunkier po raz piąty"
http://miastozwizja.pl/zdobeda-bunkier-po-raz-piaty
- Termin wojennej inscenizacji, ze względu na odbywające się w Szczecinku imprezy kulturalne, sportowe i rozrywkowe postanowiliśmy przełożyć o tydzień - ujawnia P. Letki.
- Ostatecznie bunkier "zdobędziemy" w weekend 23-24 lipca. Wówczas będzie miał też miejsce Piknik Militarny. Jeżeli chodzi o pomoc finansową w formie dotacji, wystąpiliśmy z wnioskiem do Zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego o wsparcie nas kwotą 60 tys. zł. Pieniądze chcemy przeznaczyć m.in. na prace konserwacyjne naszego zabytku. Z kolei miasto poprosiliśmy o wsparcie kwotą 10 tys. zł, głównie na organizację Pikniku Militarnego.
Nie jest tajemnicą, że członkowie Muzeum chcą zaadoptować na skansen militarny pożwirowe wyrobisko położone tuz za bunkrem.
- Dlatego też poprosiliśmy miasto o wydzierżawienie nam tego terenu - mówi P. Letki. - Teraz czekamy na decyzję ratusza. Myślę, że będzie dla nas pozytywna. Ten teren leży odłogiem, niemiłosiernie zarasta, dlatego chcemy go przede wszystkim uporządkować, przeprowadzić cięcia pielęgnacyjne krzaków i samosiejek oraz wywieźć stamtąd śmieci. Tych jest bez liku.
Jak powiedział nam Piotr Letki, Muzeum ma już koncepcję zagospodarowania terenu wokół bunkra, a co za tym idzie, utworzenia w jego sąsiedztwie militarnego skansenu z prawdziwego zdarzenia.
– Koncepcję skansenu wykonały studentki Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Nosi on nazwę: „Zachodniopomorskie fortyfikacje – zagospodarowanie terenu wokół schronu nr 4 w Szczecinku” – mówi szef szczecineckiego Muzeum.
- Na terenie skansenu mają powstać strefy inscenizacji i wystawowa. Planujemy je zlokalizować przed bunkrem. Natomiast za nim, na obecnym pożwirowym wyrobisku, zamierzamy zlokalizować m.in.: „Ogród I wojny światowej”, „Ogród Linii Maginota”, „Ogród propagandy - dźwięków”, "Ogród industrialny", "Ogród II Wojny Światowej", a także tarasy widokowe oraz wiele innych pożytecznych miejsc, gdzie miłośnicy militariów, a przede wszystkim dzieci i młodzież szkolna w formie żywych lekcji historii będą mogli podziwiać nie tylko wojenne eksponaty, ale również zapoznać się i zachować w pamięci historię wojen światowych oraz zwiedzić siedzibę naszego muzeum zlokalizowaną w B-Werku.
Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk.
Projekt: Muzeum Wału Pomorskiego i II Wojny Światowej.