Co zrobić z niepotrzebnymi lekami?

Miasto z Wizją / 24.10.2017 / Komentarze
Czytelniczka: W aptece odmówiono mi przyjęcia przeterminowanych lekarstw

Od kilku lat coraz głośniej mówi się o tym, jak ważna dla środowiska jest segregacja odpadów. Coraz więcej osób też, zamiast wyrzucać wszystko do jednego kontenera, zwraca baczną uwagę na sortowanie swoich śmieci. Jednak niektóre z nich mogą nastręczać nam nieco kłopotów i zwyczajnie nie wiemy, co finalnie powinniśmy z nimi zrobić, a które zwyczajnie nie powinny znaleźć się w osiedlowych kontenerach. Jednym z takich „kłopotliwych” odpadów są m.in. leki, których już nie potrzebujemy, lub których nie powinniśmy używać ze względu na ich termin ważności. Najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku jest przekazanie ich pracownikom aptek, którzy zajmą się ich dalszą „drogą” do utylizacji. Jednak, jak się okazuje, nie zawsze jest to takie proste.

- Wiadomo, że teraz, kiedy zrobiło się zimno i coraz częściej wracamy do domu zmarznięci i przemoczeni, o przeziębienie czy inną chorobę nietrudno. Dlatego kilka dni temu zrobiłam porządek w domowej apteczce. Kilka specyfików, które tam znalazłam, nie nadawało się już do użytku, bo były zbyt długo otwarte albo dawno po terminie. Zapakowałam wszystko do woreczka i poszłam zanieść do jednej z aptek w centrum miasta. Z resztą nie pierwszy już raz. Tyle że teraz pani w aptece odmówiła mi przyjęcia przeterminowanych leków – pisze w liście do naszej redakcji pani Barbara. – Usłyszałam, że nie mogą ich ode mnie wziąć i tyle. Nie chciało mi się wykłócać, no bo co miałabym powiedzieć? Zabrałam się i wyszłam. Poszłam kawałek dalej, do kolejnej apteki. Tam pracownica bez mrugnięcia okiem wzięła reklamówkę z lekami. To jak to w końcu jest? Jedni mogą brać od nas stare leki, a drudzy nie?

Próbując odpowiedzieć na powyższe pytania sprawdziliśmy, gdzie mieszkańcy Szczecinka mogą pozbyć się niepotrzebnych już pigułek i innych medycznych specyfików. Okazuje się, że takie leki na terenie naszego miasta możemy zostawić w szesnastu punktach. Stąd następnie zostaną one zabrane przez pracowników Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i odpowiednio zutylizowane. Gdzie zatem możemy przekazać nieprzydatne nam już lekarstwa?

Ich zbiórka prowadzona jest w następujących punktach:

Tekst: Marzena Góra
Foto: ec.europa.eu