"Córka pułku" na ekranie kina Wolność

  • Tv
  • Aktualności
Miasto z Wizją / 25.03.2023 / Komentarze
Wirtualna wizyta w Metropolitan Opera w Nowym Jorku

Opera Gaetano Donizettiego, 61 w jego twórczości, z librettem Julesa Saint-Georgesa i Alfreda Bayarda to opowieść o osieroconej dziewczynce, którą wychował pułk armii jako maskotkę. Widownię przyciąga miłosna historia nasycona dowcipem i perypetiami, urokliwymi postaciami jak też wirtuozerską muzyką. Romantycznemu patriotyzmowi towarzyszą elementy komediowe jakby żywcem wzięte z Moliera.

Produkcja Laurenta Pelly’ego jest wznowieniem przedstawienia zaprezentowanego w Nowym Jorku w roku 2008 z Natalie Dessay w roli Marii i Juane Diego Florezem (Toni). Widzieli ją także miłośnicy opery w Wiedniu, Londynie i Madrycie.

Orkiestrę Metropolitan Opera prowadzi Mazzola. Włoski dyrygent debiutował na tej scenie w roku 2016 w „Napoju miłosnym” Donizettiego. Znany jest także z występów w teatrach operowych i salach koncertowych m.in. w Berlinie, Chicago, Florencji, Londynie, Paryżu i Wiedniu.

Według libretta akcja „Córki pułku” rozgrywa się Tyrolu w roku 1815. Autorom zarzucało się brak konsekwencji w usytuowaniu jej w czasie. Met umieściło akcję w trakcie I wojny światowej.

Nowojorska opera po raz pierwszy zaprezentowała „Córkę pułku” w roku 1902. Twórcy programu przypominają, że stało się to „wizytówką dla cudownie wszechstronnej Marcelli Sembrich”. Sopran Marcelina Sembrich–Kochańska, światowej sławy śpiewaczka, była pierwszą polską diwą w Met.

Retransmisję tego wielkiego wydarzenia muzycznego prezentowanego na scenie najsłynniejszej opery świata zobaczymy na ekranie kina Wolność w czwartek, 30 marca. Początek o godz. 18. Bilety w cenie 50 zł można nabyć w kasie kina. 

Przedstawienie (z polskimi napisami) trwa około 3 godzin i 10 minut (w tym 1 przerwa).

Tekst: Sławomir Włodarczyk

Foto/wideo: Met Opera