Cześć i Chwała Bohaterom!

Miasto z Wizją / 01.08.2019 / Komentarze
Szczecinek oddał hołd żołnierzom Powstania Warszawskiego

Burmistrz Maciej Makselon: Pamięć o ich bohaterstwie to najważniejsza rzecz, którą dziś po 75 latach możemy im ofiarować. Winni jesteśmy im szacunek i wdzięczność, bo walcząc w beznadziejnej walce przyczynili się do powstania Polski, w której żyjemy dziś

Dziś (czwartek 1.08) punktualnie w godzinę "W" przy dźwiękach syren alarmowych, przy symbolicznej kwaterze żołnierzy Armii Krajowej na Cmentarzu Komunalnym, rozpoczęła się uroczystość poświęcona pamięci Bohaterom Powstania Warszawskiego.

W uroczystości wzięli udział m.in.: wiceburmistrz Maciej Makselon oraz radni Rady Powiatu Szczecineckiego i Rady Miasta Szczecinka z przewodniczącą Katarzyną Dudź na czele, przedstawiciele zakładów pracy, młodzież, harcerze, duchowieństwo i mieszkańcy Szczecinka. Na uroczystość przybyła również liczna reprezentacja kibiców Legii Warszawa.

O godz. 17 zebrani w skupieniu wysłuchali ryku syren. Chwilę później zabrzmiał Mazurek Dąbrowskiego, a po nim Legioniści odpalili czerwone race i trzykrotnie wznieśli okrzyk: Cześć i Chwała Bohaterom!

- Powstanie Warszawskie z tak olbrzymią daniną krwi to dramat setek tysięcy ludzi. To heroiczny zryw, który kosztował Polskę wielu młodych, zdolnych ludzi, którzy zginęli na ulicach stolicy - mówił m.in. gospodarz dzisiejszej uroczystości burmistrz M. Makselon.

- Jak dziś wyglądałaby Polska, gdyby nasi rodacy nie chwycili za broń? Odpowiedzi na to pytanie nie zna nikt. Nie ma jednak żadnej wątpliwość, że decyzja o rozpoczęciu walk w Warszawie ma wpływ na naszą teraźniejszość.

- Co roku spotykamy się tu, na szczecineckim cmentarzu, by oddać hołd poległym Powstańcom Warszawskim. Są wśród nas mieszkańcy Szczecinka, są także kibice Legii Warszawa, którym bardzo dziękuję za efektowną oprawę uroczystości. Ale są też ludzie młodzi, którzy przyszli tu dziś, mimo trwających wakacji. Tym bardziej cieszę się, że jesteśmy tu razem, aby wspólnie oddać hołd Powstańcom Warszawskim. Pamięć o ich bohaterstwie to najważniejsza rzecz, którą dziś po 75 latach możemy im ofiarować. Winni jesteśmy im szacunek i wdzięczność, bo walcząc w beznadziejnej walce przyczynili się do powstania Polski, w której żyjemy dziś.

Cześć i chwała bohaterom!

Zwieńczeniem skromnej, ale bardzo podniosłej uroczystości było złożenie wieńców i wiązanek kwiatów. Spoczęły one u stóp symbolicznej kwatery żołnierzy AK. Zapłonęło też dziesiątki zniczy przyniesionych przez uczestników uroczystości.