Cześć i Chwała Bohaterom!

  • Tv
  • Aktualności
Miasto z Wizją / 05.08.2023 / Komentarze
Szczecinek oddał hołd żołnierzom Powstania Warszawskiego

Burmistrz Maciej Makselon: Powstanie Warszawskie było niezwykłym aktem odwagi, który kosztował życie setki tysięcy naszych rodaków. Bohaterowie, którzy ginęli na ulicach walczącej stolicy mogą być przykładem dla współczesnych młodych Polaków, Francuzów i wszystkich Europejczyków. Ich niezłomna postawa zasługuje na wielkie słowa uznania. Polska wolna i niepodległa była dla nich najwyższym dobrem. Naszym obowiązkiem jest pamiętać o ich walce i opowiadać o ich postawie kolejnym pokoleniom.

Dziś (wtorek, 1 sierpnia) punktualnie w godzinę "W" przy dźwiękach syren alarmowych, przed symboliczną kwaterą żołnierzy Armii Krajowej na Cmentarzu Komunalnym, rozpoczęła się uroczystość poświęcona pamięci Bohaterom Powstania Warszawskiego.

W uroczystości wzięli udział m.in.: samorządowcy Szczecinka, młodzież, harcerze i mieszkańcy Szczecinka. Na uroczystość przybyła również liczna reprezentacja kibiców Legii Warszawa oraz delegacja z zaprzyjaźnionego ze Szczecinkiem francuskiego miasta Noyelles-sous-Lens na czele z wiceburmistrzem Philippe Cerf. Na uroczystość przybyła również liczna reprezentacja kibiców Legii Warszawa. 

O godz. 17 zebrani w skupieniu wysłuchali ryku syren, a gdy umilkły Legioniści odpalili czerwone race i trzykrotnie wznieśli okrzyk: Cześć i Chwała Bohaterom! Wszystko to na tle transparentu z napisem: BOHATEROM SIERPNIA `44

Szanowni Państwo,

to dla mnie prawdziwy zaszczyt móc razem z Państwem obchodzić 79 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Jak co roku, 1 sierpnia zgromadziliśmy się na szczecineckim cmentarzu, aby oddać hołd Bohaterom, którzy w 1944 roku na ulicach Warszawy walczyli o wolną i niepodległą Polskę.

O ich heroicznej postawie świadczą nie tylko historyczne fakty, jak choćby liczby przypominające o dziesiątkach tysięcy poległych, rannych i wziętych do niewoli żołnierzy Armii Krajowej. Nie tylko tragiczny los i śmierć od 150 do 200 tysięcy zwykłych mieszkańców stolicy. Całego tragizmu Powstania nie oddaje także tylko i wyłącznie okrucieństwo i systemowe niszczenie Warszawy przez Niemców czy bierność armii Związku Radzieckiego w trakcie trwającego 63 dni zrywu niepodległościowego.

Powstanie to przede wszystkim wielka pokoleniowa wyrwa, która dotknęła nasz kraj i nasze państwo. To stracone szanse i nadzieje młodych i zdolnych ludzi, którzy mogliby z dumą i zaangażowaniem odbudowywać Polskę po zakończeniu II Wojny Światowej. Ich tragiczna śmierć na barykadach walczącej Warszawy to najcięższy i najwyższy rachunek, który Polska musiała zapłacić za 63 dni sierpniowego zrywu w 1944 roku. Rachunek, którego wysokości nie oddadzą i nie zobrazują żadne liczby czy dane przytaczane przez historyków i badaczy Powstania.

I choć ich walka praktycznie od początku skazana była na militarną porażkę, to jednak dzisiaj, po 79 latach, to właśnie Powstańcy są wielkimi moralnymi zwycięzcami. To ich heroiczną postawę wspominamy i podziwiamy nie tylko w Szczecinku, ale w całej Polsce. To w końcu ich niezłomna wiara w zwycięstwo mimo wszystko, stała się dla naszych rodaków inspiracją do walki z komunizmem. To także dzięki ich spuściźnie doszło w Polsce do obrad okrągłego stołu i bezkrwawej rewolucji w 1989 roku.

Moralne zwycięstwo Powstańców Warszawskich to dla nas wszystkich powód do dumy. Setki tysięcy naszych rodaków każdego roku 1 sierpnia oddają im hołd. Budujący jest fakt, że wśród nich jest wiele młodych osób. To niezwykle ważne, że także w Szczecinku, co roku wspólnie wspominamy Powstańców walczących na ulicach naszej stolicy. Dlatego jeszcze raz dziękuję wszystkim Państwu za przybycie na dzisiejsze uroczystości. Szczególnie gorąco dziękuję młodzieży i naszym gościom z partnerskiego, francuskiego miasta Noyelles-sous-Lens, którzy przyjechali do Szczecinka na czele z wiceburmistrzem Philippe Cerf.

To niezwykle ważne, że 79 lal od momentu wybuchu Powstania Warszawskiego Polacy i Francuzi wciąż na nowo mogą poznawać i uczyć się wzajemnie o przeszłości swoich krajów. Głęboko wierzę, że nasi Goście z Noyelles-sous-Lens doświadczają podczas dzisiejszych obchodów żywej lekcji historii. Jestem przekonany, że pozwoli im ona lepiej zrozumieć zawiłe i skomplikowane dzieje Polski w trakcie i po II Wojnie Światowej.

Jest to niezwykle ważne w kontekście budowania naszej wspólnej europejskiej tożsamości. A przecież chyba nikt z nas nie ma wątpliwości, że bezpieczeństwo Polski i Polaków jest dzisiaj ściśle związane z członkostwem naszego kraju w Pakcie Północnoatlantyckim i Unii Europejskiej.

Polska potrzebuje silnej i zjednoczonej Europy, która jest w stanie solidarnie wspierać walczącą z rosyjskim najeźdźcą Ukrainę. Historia, także ta bezpośrednio związana z Powstaniem Warszawskim jednoznacznie wskazuje na mocarstwowe zapędy Związku Radzieckiego. A imperialne interesy Rosji, która bezpośrednio nawiązuje do spuścizny ZSRR zawsze biorą górę nad dążeniem innych krajów do wolności i niepodległości.

Dlatego tylko znajomość naszej wspólnej historii może budować solidne fundamenty, na których będzie się opierała nasza współpraca. I to nie tylko w ramach Unii Europejskiej, ale także stosunki bilateralne między poszczególnymi krajami. Jestem dumny, że w Szczecinku możemy dokładać małą cegiełkę do tego procesu. Pokazywać i tłumaczyć naszym francuskim Przyjaciołom, jak ważne w historii naszego kraju było Powstanie Warszawskie.

Szanowni Państwo,

Powstanie, które wybuchło w 1944 roku było niezwykłym aktem odwagi, który kosztował życie setki tysięcy naszych rodaków. Bohaterowie, którzy ginęli na ulicach walczącej stolicy mogą być przykładem dla współczesnych młodych Polaków, Francuzów i wszystkich Europejczyków. Ich niezłomna postaw zasługuje na wielkie słowa uznania. Polska wolna i niepodległa była dla nich najwyższym dobrem. Naszym obowiązkiem jest pamiętać o ich walce i opowiadać o ich postawie kolejnym pokoleniom.

Cześć i chwała Bohaterom!

Zwieńczeniem skromnej, ale bardzo podniosłej uroczystości było złożenie wieńców i wiązanek kwiatów. Spoczęły one u stóp symbolicznej kwatery żołnierzy AK. Zapłonęły też znicze przyniesione przez uczestników uroczystości.

Tekst: Sławomir Włodarczyk

Foto: Adrian Wolanin, Marcin Dyląg - Gryf.tv

Wideo: Gryf.tv