Czy chcemy wyjścia z Unii Europejskiej?

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 25.11.2020 / Komentarze
Zdecydowanie nie! 17 lat temu w referendum 86 proc. mieszkańców Szczecinka głosowało za wejściem Polski do Wspólnoty

Czy Prawo i Sprawiedliwość przymierza się do wyprowadzenia Polski z Unii Europejskiej? Mimo, że politycy partii rządzącej gorąco przeczą takim opiniom, to część z nich zdecydowanie wypowiada się przeciwko dalszemu pozostawaniu w Europejskiej Wspólnocie. Tym bardziej, że UE mocno daje się we znaki PiS-owi, m.in. skutecznie ograniczając jego zapędy, choćby w kwestii reformy sądownictwa. Do tego doszło powiązanie wypłaty unijnych pieniędzy z przestrzeganiem praworządności. Nie jest tajemnicą, że Polska pod rządami PiS ma z tym warunkiem olbrzymie problemy.

Co sądzą Polacy na temat naszego członkostwa w Unii Europejskiej? Okazuje się, że gdyby doszło do referendum w sprawie ewentualnego wyjścia z UE, Polacy zdecydowanie opowiedzieliby się za pozostaniem we Wspólnocie. Tak wynika z sondażu IBRIS dla "Rzeczpospolitej". Przeciwko pozostaniu w UE było zaledwie 11 proc. respondentów sondażu.

- Na sondażowe pytanie, jak pan/pani zagłosowałaby w referendum w sprawie wyjścia Polski z UE, 81,1 proc. odpowiedziało, że opowiedziałoby się za pozostaniem w Unii, 11 proc. za wyjściem, a blisko 8 proc. nie wiedziało, jakiej odpowiedzi udzielić – czytamy w „Rz”.

Ponadto okazuje się, że wysoki odsetek euroentuzjastów występuje także wśród wyborców PiS - aż 83 proc. spośród zwolenników partii rządzącej zagłosowałoby za pozostaniem Polski w Unii. Wśród wyborców KO jest ich znacznie więcej - 95 proc., ale zdecydowanymi liderami wśród euroentuzjastów są wyborcy Lewicy - jest ich aż 97 proc. Najniższe poparcie odnotowano w elektoracie Konfederacji - jedynie 37 proc.

Równoległy sondaż przeprowadzony przez Kantar dla TVN i TVN24 jest jeszcze bardziej wyrazisty. Aż 87 proc. badanych uważa, że Polska powinna pozostać członkiem Unii Europejskiej. Przeciwnego zdania jest 8 proc. respondentów.

Rzecz jasna, nikt podobnych badań nie prowadził w Szczecinku. Natomiast 17 lat temu - 7 i 8 czerwca 2003 roku, w Referendum w sprawie wyrażenia zgody na ratyfikację Traktatu dotyczącego przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej, 86 proc. mieszkańców Szczecinka powiedziało „tak”. Na „nie” zagłosowało 14 proc.

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk