Czy chcemy wyjścia z Unii Europejskiej?

Miasto z Wizją / 14.09.2021 / Komentarze
Zdecydowanie nie! 18 lat temu w referendum 86 proc. mieszkańców Szczecinka głosowało za wejściem Polski do Wspólnoty

Czy Prawo i Sprawiedliwość przymierza się do wyprowadzenia Polski z Unii Europejskiej? Mimo, że czołowi politycy partii rządzącej przeczą takim opiniom, to część z nich (również czołowych, np. Terlecki czy Suski) zdecydowanie wypowiada się przeciwko dalszemu pozostawaniu w Europejskiej Wspólnocie. Tym bardziej, że UE mocno daje się we znaki PiS-owi, m.in. skutecznie ograniczając jego zapędy, choćby w kwestii reformy sądownictwa. Do tego doszło powiązanie wypłaty unijnych pieniędzy z przestrzeganiem praworządności. Nie jest tajemnicą, że Polska pod rządami PiS ma z tym warunkiem olbrzymie problemy.

Co sądzą Polacy na temat naszego członkostwa w Unii Europejskiej? Okazuje się, że gdyby doszło do referendum w sprawie ewentualnego wyjścia z UE, Polacy zdecydowanie opowiedzieliby się za pozostaniem we Wspólnocie. Tak wynika z sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24. Przeciwko pozostaniu w UE było zaledwie 7 proc. respondentów sondażu.

"81 procent badanych jest zdania, że Polska powinna pozostać w Unii Europejskiej - wynika z sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24. Przeciwną opinię wyraziło 7 procent ankietowanych.

Na zlecenie "Faktów" TVN i TVN24 pracownia Kantar przeprowadziła sondaż, w którym zadano pytanie: "Czy Pana(i) zdaniem Polska powinna pozostać w Unii Europejskiej?".

Odpowiedzi "zdecydowanie tak" i "raczej tak" udzieliło 81 procent ankietowanych, a "zdecydowanie nie" i "raczej nie" - 7 procent respondentów. 12 procent badanych uczestników nie ma zdania" - TVN24

Rzecz jasna, nikt podobnych badań nie prowadził w Szczecinku. Natomiast 18 lat temu - 7 i 8 czerwca 2003 roku, w Referendum w sprawie wyrażenia zgody na ratyfikację Traktatu dotyczącego przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej, 86 proc. mieszkańców Szczecinka powiedziało „tak”. Na „nie” zagłosowało 14 proc.