Czy chcemy wyjścia z Unii Europejskiej?
- Aktualności
![](https://miastozwizja.pl/sites/miasto.in.gitsystem.it/files/styles/artykul_glowne/public/field/image/flaga-ue-ostrea.jpg)
Czy Prawo i Sprawiedliwość przymierza się do wyprowadzenia Polski z Unii Europejskiej? Mimo, że czołowi politycy partii rządzącej przeczą takim opiniom, to część z nich (również czołowych, np. Terlecki czy Suski) zdecydowanie wypowiada się przeciwko dalszemu pozostawaniu w Europejskiej Wspólnocie. Tym bardziej, że UE mocno daje się we znaki PiS-owi, m.in. skutecznie ograniczając jego zapędy, choćby w kwestii reformy sądownictwa. Do tego doszło powiązanie wypłaty unijnych pieniędzy z przestrzeganiem praworządności. Nie jest tajemnicą, że Polska pod rządami PiS ma z tym warunkiem olbrzymie problemy.
Co sądzą Polacy na temat naszego członkostwa w Unii Europejskiej? Okazuje się, że gdyby doszło do referendum w sprawie ewentualnego wyjścia z UE, Polacy zdecydowanie opowiedzieliby się za pozostaniem we Wspólnocie. Tak wynika z sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24. Przeciwko pozostaniu w UE było zaledwie 7 proc. respondentów sondażu.
"81 procent badanych jest zdania, że Polska powinna pozostać w Unii Europejskiej - wynika z sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24. Przeciwną opinię wyraziło 7 procent ankietowanych.
Na zlecenie "Faktów" TVN i TVN24 pracownia Kantar przeprowadziła sondaż, w którym zadano pytanie: "Czy Pana(i) zdaniem Polska powinna pozostać w Unii Europejskiej?".
Odpowiedzi "zdecydowanie tak" i "raczej tak" udzieliło 81 procent ankietowanych, a "zdecydowanie nie" i "raczej nie" - 7 procent respondentów. 12 procent badanych uczestników nie ma zdania" - TVN24
Rzecz jasna, nikt podobnych badań nie prowadził w Szczecinku. Natomiast 18 lat temu - 7 i 8 czerwca 2003 roku, w Referendum w sprawie wyrażenia zgody na ratyfikację Traktatu dotyczącego przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej, 86 proc. mieszkańców Szczecinka powiedziało „tak”. Na „nie” zagłosowało 14 proc.
Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk