Daniel Rak Burmistrzem Szczecinka

• Tv
Miasto z Wizją / 22.11.2018 / Komentarze
Inauguracyjna sesja w mieście. Burmistrz i radni złożyli ślubowanie. Przewodniczącą RM została Katarzyna Dudź

Dziś (środa 21.11) na inauguracyjnej w kadencji 2018-2023 sesji zebrali się radni Rady Miasta Szczecinka. Pierwsze obrady poprowadził radny - senior Jerzy Dudź.

Na sali obrad zasiadło 19 radnych. Po odebraniu zaświadczeń o wyborze, radni złożyli ślubowanie. W dalszej części obrad przystąpiono do wyboru przewodniczącego rady. Kandydatura była jedna - Katarzyna Dudź, reprezentująca Koalicję Obywatelską PO-N.

Głosowanie było tajne. Po zliczeniu głosów okazało się, że przewodniczącą Rady Miasta w poprzedniej kadencji poparło 14 radnych. Z kolei 5 wstrzymało się od głosu. Nikt nie był przeciwny.

Później przyszła pora na ślubowanie burmistrzowskie. Przed radnymi złożył je Daniel Rak. Po chwili z rąk swojego długoletniego szefa, Burmistrza Jerzego Hardie-Douglasa odebrał insygnia władzy miejskiej.

Podobnie jak w Radzie Powiatu, również w Radzie Miasta zasiadają radni z trzech ugrupowań: Koalicji Obywatelskiej PO-N, Porozumienia Samorządowego i PiS.

Wybory do Rady Miasta wygrała Koalicja Obywatelska - 47,81 proc. poparcia mieszkańców Szczecinka, co przełożyło się na 13 mandatów. Na drugim miejscu uplasowało się Prawo i Sprawiedliwość (28,82 proc.) – 5 mandatów, a na trzecim Porozumienie Samorządowe (15,45 proc.) - 3 mandaty.

Z kolei Daniel Rak w walce o fotel burmistrza Szczecinka pokonał swoją konkurentkę Joannę Pawłowicz (PiS) stosunkiem głosów 64,41 proc. - 35,59 proc. Na kandydata Koalicji Obywatelskiej (PO-N) oddało głos 8583 mieszkańców Szczecinka. Jego rywalka zdobyła głosy 4743 mieszkańców. D. Rak wygrał we wszystkich 22 obwodowych komisjach wyborczych.

Skład personalny Rady Miasta w kadencji 2018-2023

Koalicja Obywatelska PO-N: Marcin Kaszewski, Ewa Ogrodzińska, Grażyna Kuszmar, Krzysztof Zawada, Paulina Peciak-Nazarewska, Małgorzata Bała, Katarzyna Dudź, Szymon Kiedel, Marek Ogrodziński, Jacek Brynkiewicz, Marek Bogdanowicz, Ryszard Pazoła i Jerzy Kania (w miejsce D. Raka).

PiS: Jerzy Dudź, Tomasz Wójcik, Wojciech Stypa, Joanna Pawłowicz i Andrzej Grobelny

Porozumienie Samorządowe: Janusz Rautszko, Wiesław Suchowiejko i Małgorzata Kubiak-Horniatko.

Wideo/montaż: Andrzej Remus