Darmowe przejazdy autobusami stają się faktem

Miasto z Wizją / 27.06.2019 / Komentarze
Daniel Rak: W swojej kampanii wyborczej to obiecałem i dotrzymam słowa. Oczywiście warunkowałem to sytuacją finansową miasta. W budżecie mamy środki na ten cel

Na ostatniej sesji Rady Miasta radni jednogłośnie poparli pomysł burmistrza dotyczący wprowadzenia darmowych przejazdów szczecinecką Komunikacją Miejską. To jedna ze sztandarowych obietnic wyborczych Daniela Raka, która już wkrótce doczeka się realizacji. Z darmowych przejazdów miejskimi autobusami będziemy mogli korzystać od 1 września.

- W swojej kampanii wyborczej to obiecałem i dotrzymam słowa. Mówiłem wówczas, że w moim pierwszym autorskim budżecie znajdą się darmowe przejazdy autobusami. Oczywiście warunkowałem to sytuacją finansową miasta. Tegoroczny, obecnie realizowany budżet jest autorstwa burmistrza Jerzego Hardie-Douglasa i w nim nie było zabezpieczonych środków na ten cel. Ale była to kwestia przesunięć budżetowych i przeznaczenia na to środków z innych działów, tak żeby budżet się domykał. I tak jest też w tym przypadku – mówi burmistrz Daniel Rak. - Po analizie stanu finansów miejskich, po rozmowie ze skarbnikiem, po pewnych rozstrzygnięciach, które dokonały się już w tym roku, dziś mogę stwierdzić jednoznacznie, że przejazdy autobusami Komunikacji Miejskiej od 1 września za darmo są realne w Szczecinku i zrobię wszystko, żeby również w kolejnych latach w budżetach zabezpieczać środki na taką formę poruszania się po mieście.

- Darmowe przejazdy to jeden z elementów całej układanki, którą staramy się wdrożyć, a która dotyczy obniżenia niskiej emisji poprzez ograniczenie ilości spalin w mieście. Powstała wypożyczalnia rowerów, która bije rekordy jeśli chodzi o ilość wypożyczeń i która stworzyła bardzo fajną ofertę dla mieszkańców, którzy nie zawsze chcą poruszać się po mieście samochodem. Mamy również 10 autobusów elektrycznych, które są bardzo proekologicznych. Kolejne wnioski aplikacyjne do Narodowego Funduszu Ochrony  Środowiska już zostały złożone. Do tych proekologicznych rozwiązań mają dojść właśnie bezpłatne przejazdy komunikacją miejską.

- W budżecie mamy środki na ten cel. Projekt budżetu zakładał, że wolnych środków w 2019 roku będziemy mieli do dyspozycji ok. 5 mln złotych. Dziś wiemy, że tych wolnych środków udało nam się zaoszczędzić na poziomie 10,2 mln złotych. Jest to bardzo pokaźna kwota. Naprawdę mamy komfort jeśli chodzi o pewne decyzje finansowe. Nie jest tak, że jakieś pomysły zostały rzucone i one były nierealne do realizacji. One były przemyślane i wyliczone, Teraz mamy kilka miesięcy na ich wdrożenie – dodaje burmistrz.

Więcej na ten temat w jutrzejszym (27.06) programie samorządowym.

Tekst: Marzena Góra

Foto: Sławomir Włodarczyk