"Dla wielu firm może to być ostatni rok działalności"

• Tv
Miasto z Wizją / 20.01.2022 / Komentarze
Poseł Jerzy Hardie-Douglas o ogromnych podwyżkach i coraz bardziej dramatycznej sytuacji polskich przedsiębiorców

Dziś (wtorek, 18 stycznia) z przedstawicielami lokalnych mediów spotkał się szczecinecki parlamentarzysta Jerzy Hardie-Douglas. Towarzyszył mu również jeden ze szczecineckich małych przedsiębiorców Andrzej Kaliszczak. Tematem krótkiego briefingu były ostatnie sejmowe decyzje oraz galopujące podwyżki cen gazu oraz energii. Te uderza w pierwszej kolejności właśnie w przedsiębiorców, a następnie we wszystkich konsumentów.

- Nie tak dawno przed ostatnim posiedzeniem Sejmu mówiliśmy o niesamowicie wysokim wzroście cen gazu, który miał dotknąć setki spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych. Pod wpływem opozycji rząd przyjął pewne rozwiązania osłonowe. Mieszkańcy nie będą już tyle płacili, ile mieli płacić, a zwyżki miały być nawet kilkusetprocentowe. Natomiast niestety, nie było zrozumienia dla tego, co proponowaliśmy, czyli wprowadzenia rozwiązań osłonowych dla mikro i małych przedsiębiorstw, które stają się w tej chwili najbardziej poszkodowanymi firmami jeżeli chodzi o wzrost cen. Dla tysięcy małych zakładów usługowych, mikroprzedsiębiorstw i małych przedsiębiorstw być może rok 2022 będzie ostatnim rokiem ich działalności – mówi poseł Jerzy Hardie-Douglas.

- To, że rząd nie zgodził się na zamrożenie cen gazu na poziomie średniej ceny z 2021 roku skutkuje tym, że te firmy, które nie mają podpisanych wieloletnich umów z dystrybutorami gazu, będą płacili po kilkaset procent więcej za gaz. Sytuacja jest naprawdę dramatyczna. Tego typu briefingi odbywają się dziś w całej Polsce. Apelujemy do rządzących, żeby jeszcze raz przemyśleli swoje decyzje i żeby nie spowodowali tego, że upadną tysiące polskich firm i mnóstwo ludzi zostanie na bruku.

- To, że wzrastają ceny różnych produktów, to że wrastają ceny gazu, niesamowicie wzrastają ceny energii elektrycznej, to oczywiście wszystko producenci próbują zrekompensować przerzucając na konsumentów, na kupujących. To z kolei powoduje nakręcanie inflacji. My jesteśmy dzisiaj w momencie, w którym wpadliśmy w błędne koło. Jeżeli tego nie zatrzymamy, jeżeli nie będzie interwencji państwa i jeżeli rządzący nie będą chcieli dostrzec dramatu, który w tej chwili się dzieje, tysiące firm może wkrótce zostać zamkniętych – dodaje szczecinecki parlamentarzysta.

Więcej w materiale wideo. /mg/