Dłuższy węgorz, krótszy sum, szczupak bez zmian

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 06.10.2017 / Komentarze
Ważne dla wędkarzy! Nowe okresy ochronne ryb

Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej wydał rozporządzenie, które zmieniło poprzednie - Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie połowu ryb oraz warunków chowu, hodowli i połowu innych organizmów żyjących w wodzie. Zapisy dotyczą m.in. poławiania suma, szczupaka i węgorza w powierzchniowych wodach śródlądowych.

Studiując postanowienia wspomnianego wyżej rozporządzenia dowiadujemy się, że okres ochronny szczupaka nie uległ zmianie. Zębacz idzie na "urlop" 1 stycznia i pozostaje pod ochroną do 30 kwietnia. W ciągu doby możemy złowić dwie ryby, a jej wymiar ochronny (na wodach PZW) to 50 cm. Warto jednak zaznaczyć, że gospodarz wody może to zmieniać. Często np. w czasie zawodów wędkarskich PZW ustala się wymiar na 55 cm. Z kolei szczecineccy rybacy dla połowów na jeziorze Wielimie ustanowili też górny wymiar ochronny szczupaka, który wynosi 90 cm.

Zmiany dotyczą również węgorza. Dotąd popularna "żmija" była pod ochroną od 15 czerwca do 15 lipca. Teraz węgorz jest "urlopowany" w okresie od 1 grudnia do 31 marca. Jego wymiar ochronny to 50 cm. W ciągu doby wędkarzowi wolno złowić 2 szt. ryb, łącznie z sandaczem i szczupakiem.

W Trzesiecku mamy też suma. Od czasu do czasu słychać, że ktoś go złowił (niestety, najczęściej w okresie ochronnym). Nowe zapisy regulaminu Amatorskiego Połowu Ryb określają okres ochronny suma od 1 stycznia do 31 maja. W ciągu doby wędkarzowi wolno złowić 1 szt. ryby. Jej wymiar ochronny to 70 cm.

Warto zaznaczyć, że Zarząd Okręgu PZW Koszalin (w jego skład wchodzą też wędkarze Koła PZW "Jesiotr": Andrzej Pilzek, Jarosław Liniewicz i Przemysław Kalinicz) w uzasadnionych przypadkach ma prawo  do wydłużenia okresu ochronnego poszczególnych gatunków ryb.

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk