Dobry rok szczecineckiej policji

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 18.02.2016 / Komentarze
Podjęli 5,8 tys. interwencji, ujawnili 21 tys. wykroczeń i 1237 przestępstw

W rocznym sprawozdaniu z działalności szczecineckiej policji jej szef inspektor Józef Hatała wskazał, że "Zapewnienie obywatelom bezpieczeństwa wymaga działań systemowych opartych o współpracę instytucji, samorządów terytorialnych, społeczności lokalnych, organizacji pozarządowych, prokuratury oraz sądownictwa".

Szczecinecka policja może pochwalić się wysokimi wynikami w służbie. Najlepsze efekty nasi policjanci uzyskali w zakresie wykrywania sprawców przestępstw, zaliczanych do najbardziej uciążliwych i zarazem podstawowych kategorii przestępstw. Podobnie dobre efekty osiągnięto w zakresie przestępczości gospodarczej i korupcyjnej.

- Pomimo tego, że w niektórych kategoriach ilość tych czynów uległa zmniejszeniu, ich wykrywalność wzrosła, co było efektem rzetelnie prowadzonej pracy dochodzeniowo – śledczej oraz dbałości o merytoryczny rozwój postępowań - podkreśla insp. Hatała.

- Równie pozytywne wyniki osiągnęliśmy w kategorii poszukiwania osób ściganych listami gończymi i nakazami doprowadzenia. Nasi policjanci w 2015 roku przeprowadzili 5788 interwencji publicznych, z czego 413 zakłóceń porządku publicznego, również 1131 w mieszkaniach – stwierdzając w 52 przypadkach przemoc w rodzinie oraz wszczynając procedurę niebieskiej karty. Podjęli także ponad 4,2 tys. innych interwencji oraz wylegitymowali ponad 31 tys. osób. Za popełnione wykroczenia nałożyli blisko 15,5 tys. mandatów na kwotę ponad 1,7 mln zł. Skierowali też blisko 1,2 tys. wniosków o ukaranie. Łącznie ujawnili prawie 21 tys. wykroczeń.

Analizując roczne sprawozdanie z działań szczecineckiej policji możemy się też dowiedzieć, że teren objęty działaniem naszych policjantów należy do rejonów o niskiej skali zagrożenia przestępczością - plasuje naszą jednostkę policji na 3 miejscu pod względem najbezpieczniejszych jednostek powiatowych i miejskich w województwie. 

W 2015 roku policjanci Komendy Powiatowej Policji w Szczecinku wszczęli 1063 postępowania przygotowawcze, w których stwierdzono 1237 przestępstw i 17 czynów karalnych popełnionych przez nieletnich sprawców, wykrywając 983 z pośród nich i uzyskując wskaźnik ogólnej wykrywalności na poziomie 79 proc. przy średnim wskaźniku dla województwa wynoszącym 70 proc.

Podobne wyniki zanotowano w zakresie zwalczania wszystkich przestępstw kryminalnych.

- Stwierdzono niewielki spadek ilości wszczętych dochodzeń z 665 w 2014 roku do 659 w 2015 roku, a osiągnięta wykrywalność na poziomie 64,6 proc. jest większa od tej uzyskanej w poprzednich latach i nadal należy do jednej z najlepszych w województwie - podkreśla insp. Hatała. - Stanowi to podstawę do satysfakcji, tym bardziej, że wskaźnik zagrożenia przestępczością kryminalną liczony na 10 tys. ludności wynosi 112,5 i jest najniższym w województwie.

Dominującą i najbardziej dokuczliwą dla mieszkańców powiatu grupę popełnianych przestępstw stanowią przestępstwa przeciwko mieniu, głownie kradzieże, kradzieże z włamaniem i uszkodzenia rzeczy.

W kategorii kradzieży wszczęto w 2015 roku 163 dochodzenia - o 18 mniej niż rok wcześniej. Zadowalające wyniki zanotowano też w kategorii kradzieży z włamaniem. W 2015 roku wszczęto 99 dochodzeń - o 17 mniej niż w roku 2014. Z kolei w kategorii uszkodzenia rzeczy wszczęto w 2015 roku 77 postępowań - o 3 więcej niż w roku 2014.

Spośród rożnych kategorii przestępczości kryminalnej do najbardziej uciążliwych dla społeczeństwa, a jednocześnie o znacznym ciężarze gatunkowym, zaliczyć należy rozboje i wymuszenia rozbójnicze. W tej kategorii nasi policjanci wszczęli w 2015 roku 7 postępowań - o 3 mniej niż rok wcześniej.

Realizując zadania związane ze zwalczaniem przestępczości narkotykowej policjanci KPP w Szczecinku zebrali materiały na podstawie, których wszczęli w 2015 roku 62 postępowania - o 19 więcej niż w roku 2014. Zabezpieczyli blisko 800 gramów marihuany, 227,5 gramów amfetaminy, 35 tabletek ekstazy, 20 sadzonek roślin oraz zlikwidowali 4 plantacje konopi.

To nie wszystkie dane zawarte w skrupulatnym opracowaniu szczecineckiej policji. W 2015 roku funkcjonariusze zatrzymali 352 osoby poszukiwane przez wymiar sprawiedliwości oraz ustalili miejsce pobytu 43 osób. Ponadto pracownicy zespołu ds. poszukiwań odnaleźli 32 osoby zgłoszone, jako zaginione.

W kategorii przestępstw o charakterze gospodarczym łącznie wszczęto 145 postępowań przygotowawczych - o 20 więcej niż w roku poprzednim. W zakończonych sprawach o przestępstwa korupcyjne stwierdzono aż 9 czynów korupcyjnych

- Przestępczość gospodarcza rozwija się wyjątkowo intensywnie - zaznacza insp. Hatała. - Spowodowane jest to nie tylko zwiększeniem ilości czynów w zakresie zwykłych oszustw internetowych, ale przede wszystkim rozwojem nowej dziedziny, jaką jest cyberprzestępczość, gdzie sprawcy działają poza granicami kraju, wykorzystując nowoczesny sprzęt i programy ukrywające i zmieniające tożsamość w sieci.

W 2015 roku na terenie Szczecinka i powiatu szczecineckiego doszło do 33 wypadków drogowych (w 2014 r. - 30). Wzrosła ilość kolizji - z 422 do 462. Najwięcej wypadków drogowych miało miejsce na terenie Miasta i Gminy Szczecinek - 18 i Borne Sulinowo - 8. W porównaniu do 2014 roku wzrosła liczba osób zabitych z 1 do 7, a liczba osób rannych zmniejszyła się z 46 do 34. Główną przyczyną wypadków było niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieprawidłowe wyprzedzanie oraz nieudzielanie pierwszeństwa przejazdu.

W ubiegłym roku nasi policjanci wszczęli 151 postępowań za jazdę w stanie nietrzeźwości. Nietrzeźwi kierujący byli sprawcami jednego wypadu drogowego oraz 11 kolizji. Ogółem zatrzymano 273 nietrzeźwych uczestników ruchu drogowego, z czego 122 popełniających wykroczenia.

W sprawozdaniu możemy też wyczytać, że szczecinecka komenda policji na koniec ub. roku liczyła 150 etatów policyjnych oraz 26,5 etatów pracowników cywilnych.

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk