Dokąd migrują ryby i jak działa przepławka?

  • Tv
  • Aktualności
Miasto z Wizją / 10.05.2020 / Komentarze
O tym dowiemy się z filmików edukacyjnych przygotowanych przez RCEE

W związku z obostrzeniami wprowadzonymi przez rząd w ramach walki z rozprzestrzenianiem się koronawirusa wszystkie zajęcia w szkołach i innych placówkach dydaktycznych zostały zawieszone. Odwołano także wszelkie zajęcia dodatkowe oraz spotkania w ramach kółek zainteresowań czy grup edukacyjnych. Nie oznacza to jednak, że nasi młodsi mieszkańcy w tym czasie nie będą mieli okazji nauczenia się nowych, ciekawych rzeczy. O to zadbali pracownicy Regionalnego Centrum Edukacji Ekologicznej.

Od początku kwietnia publikują oni na YouTubie filmiki w całości poświęcone ciekawostkom ze świata nauki, przeprowadzając także pod okiem kamery liczne prezentacje i eksperymenty. W rolę internetowego wykładowcy i prowadzącego wcielił się szef placówki Radosław Wąs. W krótkich filmikach opowiada on widzom o różnych zagadnieniach związanych ze środowiskiem, ekosystemami oraz innymi elementami otaczającego nas świata.

Ze wspomnianych filmików możemy dowiedzieć się m.in. skąd bierze się prąd, czym jest „ręka Frankensteina”, jak badać parametry wody, jak samodzielnie stworzyć w domu wulkan, a także „Co łączy egipskiego Faraona, rzymskiego Cesarza, krowę i miasto Wrocław”. Edukacyjne produkcje pojawiają się cyklicznie. Właśnie na kanale Eco Szczecinek pojawiła się nowa produkcja. W minionym tygodniu prowadzący zdradził widzom sporo ciekawostek ze świata ryb. W najnowszym odcinku kontynuuje on „podwodną” tematykę, opowiada o migracji ryb, a także wyjaśnia m.in. jak działają tamy i przepławki.

Tekst: Marzena Góra