Doradcy zawodowi nowymi pracownikami gimnazjów

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 18.11.2015 / Komentarze
Od lutego we wszystkich publicznych gimnazjach w Szczecinku zatrudnieni zostaną doradcy zawodowi

Każde dziecko ma swój wymarzony zawód. Jedni chcą być strażakami, inni lekarzami, kolejni marzą o tym by zostać weterynarzem czy sportowcem. Podczas edukacji wiele z tych marzeń ulega zmianie. Zdarza się, że uczniowie gimnazjów stojąc przed wyborem szkoły ponadgimnazjalnej czy profilu nauczania mają wielki problem. Zazwyczaj z pomocą przychodzą rodzice oraz nauczyciele. Rodzice chcąc zapewnić swojemu dziecku odpowiedni poziom życia i wykształcenie nakłaniają do wyboru kierunków prestiżowych. Nauczyciele widząc potencjał i zaangażowanie uczniów, przedstawiają możliwość wybrania odpowiedniej drogi nauczania. Młodzież z pewnością potrzebuje doradców.

We wtorek 17.11 odbyło się spotkanie, w którym udział wzięli przedstawiciele Starostwa Szczecineckiego, Powiatowego Urzędu Pracy, Oświaty oraz Doradztwa Zawodowego              w Szczecinku.

Chcielibyśmy wyjść z propozycją spójnego programu obejmującego młodych ludzi, którzy niejednokrotnie potrzebują pomocy w wyborze ścieżki zawodowej, a przede wszystkim szkoły gimnazjalnej. Docelowo program miałby obejmować również dzieci z klas szóstych, dzieci z gimnazjum i młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych – mówi Dorota Patkowska, Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Szczecinku

Do tej pory swego rodzaju doradcami zawodowymi byli wychowawcy. Informowali o różnych zawodach, zapraszali ciekawe osoby, zabierali grupy do zakładów pracy. Młodzież jednak oczekuje pełniejszych informacji. Zmieniła się pewna optyka jeśli chodzi o wykształcenie młodego człowieka. Poprzednio rodzice wysyłali dzieci do różnych typów szkół zawodowych, technikum, szkół ogólnokształcących, następnie powstała taka idea, żeby wszyscy osiągali wykształcenie średnie i chyba to spowodowało, że zainteresowanie szkołami zasadniczymi po prostu zniknęło – mówi Joanna Powałka, Dyrektor Miejskiej Jednostki Obsługi Oświaty w Szczecinku

Poradnia Psychologiczno-Pedagogicznej w Szczecinku przeprowadzała ankiety wśród gimnazjalistów i okazywało się, że młodzież sugeruje się wybierając drogę edukacji, tym co mówią koledzy, tym co wskazują rodzice i nie było takiego systemu pomocy, który obejmowałby całościowo młodych ludzi i ich rodziców, szkoły i nauczycieli – dodaje Dorota Patkowska, Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Szczecinku

Z pierwszych ustaleń wynika, że najlepszym rozwiązaniem będzie wysłanie po jednym nauczycielu z każdego gimnazjum na studia podyplomowe. W lutym 2016 r. ukończywszy wyznaczone studia osoby te, będą mogły być zatrudnione w oświacie na stanowisku doradcy zawodowego. W tej chwili Burmistrz Miasta Szczecinek wyraził zgodę na jeden etat w każdej ze szkół. Z założenia każdy uczeń powinien posiadać wiedzę dotyczącą zawodów, zarobkowania oraz rynku pracy.

Wielkim sukcesem byłoby gdyby wszyscy uczniowie dostawali się do tych typów szkół, które dadzą ten upragniony zawód. To nie ma być markowanie i udawanie, ale to ma być rzetelne przygotowanie młodzieży. Nastawiamy się na współpracę również z Powiatowym Urzędem Pracy. Młodzi ludzie szczególnie w gimnazjum stają przed poważnymi decyzjami, które dotyczą ich przyszłości oraz osiągniętych sukcesów. Jedną z ważniejszych potrzeb jest znalezienie odpowiedniej szkoły ponadgimnazjalnej i automatycznie ukierunkowanie młodych ludzi na zawód, który byłby odpowiedni, zwracając uwagę na ich możliwości i zdolności – dodaje Joanna Powałka, Dyrektor Miejskiej Jednostki Obsługi Oświaty w Szczecinku.

Niewątpliwie wybór szkoły czy zawodu do najłatwiejszych nie należy. Rodzice, nauczyciele, doradcy zawodowi, wszyscy chcą dobra dla młodych ludzi, którzy często na wszystko mają swoją odpowiedź i wyrysowany na kamiennych tablicach plan. Czy łatwo przekonać młodego człowieka do wyboru szkoły i zawodu na przyszłość? Pewnie nie, ale z pewnością im więcej przedstawionych propozycji, tym wybór jest trudniejszy, a jednocześnie decyzja solidnie przemyślana. 

tekst: Remigiusz Grochowski