Dorota Kuźnik wystawi się w Szczecinku

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 01.03.2020 / Komentarze
Ekspozycja malarstwa w Galerii Sztuki "Zamek"

Galeria Sztuki „Zamek” zaprasza na uroczyste otwarcie wystawy malarstwa wrocławskiej artystki Doroty Kuźnik. Wernisaż odbędzie się w czwartek 5 marca o godz. 18 w Galerii Sztuki na Zamku Książąt Pomorskich.

Źródłem inspiracji i fascynacji artystki są wczesny i dojrzały renesans, późny gotyk, XVI-wieczna sztuka Europy Północnej. Jej obrazy wpisują się przede wszystkim w nurt realizmu, tworzy też prace będące odwołaniem do poetyki modernistycznej, a jej refleksja na temat sztuki rozciąga się również na poszukiwania w kierunku malarstwa autotematycznego.

Przez nawiązanie dialogu ze spuścizną sztuki dawnej artystka dokonuje reinterpretacji języka ikonograficznych schematów malarstwa przeszłości. Nie chodzi tu jednak o proste trawestacje czy kolejne redakcje malarstwa dawnych mistrzów a o redefinicje języka schematów ikonograficznych. Podjęte przez artystkę transpozycje dzieł to raczej amplifikacje, wzbogacające lub redukujące na zasadzie formalnego cytatu konwencje i schematy obrazowania czerpane ze sztuki dawnej.

Dorota Kuźnik (ur. 20 listopad 1975 r.) – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Malarstwa i Rzeźby we Wrocławiu (malarstwo i multimedia). Uprawia głównie malarstwo olejne na płótnie i desce. W 2000 r. ukończyła Studia Filologiczne na kierunku Filologia Germańska na Uniwersytecie Wrocławskim, a w 2005 r. Studia Podyplomowe w Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego.

Tekst i foto: SAPiK

Opracowanie i kolaż zdjęć: Sławomir Włodarczyk