Dwa nowe ronda, szersza ul. Parkowa

Miasto z Wizją / 14.07.2016 / Komentarze
To tylko cześć inwestycji, której realizacja wkrótce przyczyni się do lepszego skomunikowania centrum miasta

Już wkrótce układ komunikacyjny Szczecinka diametralnie się zmieni. To za sprawą planowanych inwestycji w obrębie kłopotliwej dla kierowców ul. Parkowej, jak również zmiany organizacji ruchu, która ma przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa na skrzyżowaniu ul. Kościuszki i ul. Jeziornej. Tu – ze względu na wzmożony ruch i niedogodny skręt w lewo – bardzo często dochodzi do różnego rodzaju zdarzeń drogowych. Teraz się to zmieni. Tym samym w naszym mieście powstaną dwa nowe ronda. Jedno z nich ułatwi życie kierowcom na skrzyżowaniu przy ul. Jeziornej, drugie natomiast rozładuje nieco ruch przy ul. Ordona i ul. Parkowej.

- Cały czas pracujemy nad pewnymi korektami odnośnie decyzji, które zapadły wiosną. Rozpoczęliśmy już opracowywanie dokumentacji projektowej. Składa się ona z dwóch części – mówi nam wiceburmistrz Daniel Rak. - Pierwsza z nich dotyczy poprawy bezpieczeństwa w obrębie skrzyżowania przy ul. Jeziornej. Mamy już praktycznie zatwierdzoną koncepcję, według której ma powstać tam rondo. Będzie ono nieco przesunięte w stronę równoległej ul. Koszalińskiej, czyli ul. Kościuszki nie będzie już przebiegała osiowo. Wydaje mi się, że ronda i ruch uspokojony zdały egzamin w naszym mieście i ten kierunek został kiedyś bardzo prawidłowo określony. Dziś chcemy wyeliminować kolejny słaby punkt komunikacyjny w mieście.

- Druga część opracowania dotyczy kwartału między ul. Parkową i ul. Junacką. Wstępnie mieliśmy zamiar przeciąć ul. Boh. Warszawy na przedłużeniu ul. Junackiej. Po konsultacjach i przeanalizowaniu naprawdę wielu koncepcji przygotowanych przez projektantów, biorąc również pod uwagę opinie doświadczonych drogowców, najpewniej przyjmiemy inne rozwiązanie, niż początkowo planowaliśmy.

Jakie zmiany czekają kierowców? Docelowo wyjątkowo wąska jezdnia na ul. Parkowej zostanie na całej długości poszerzona o 40 cm, a tym samym jezdnia będzie tu miała szerokość 5 m. Zostanie ona poprowadzona delikatnym łukiem tak, aby „ominąć” sąsiadujące z nią budynki. Również przechodnie doczekają się w tym miejscu szerszego chodnika.

Kolejną nowością będzie pojawienie się niewielkiego ronda w obrębie ul. Parkowej przy skrzyżowaniu z ul. Ordona. Z kolei sama ul. Parkowa zostanie jednocześnie skomunikowana z ul. Junacką jezdnią biegnącą przy nowo powstającym w tym miejscu centrum handlowym. – Kwartał pomiędzy ul. Boh. Warszawy, ul. Ordona i ul. Junacką zostanie całkowicie przebudowany. Pojawi się tu ponad 70 miejsc postojowych. Ponadto, jadąc ul. Ordona od strony muszli koncertowej, będziemy mogli skręcić przed hotelem Oskar w prawo. To bardzo duży projekt, zawierający wiele detali, który moim zdaniem poprzez te rozwiązania naprawdę lepiej skomunikuje miasto – dodaje nasz rozmówca.

Więcej na temat tej inwestycji w naszym dzisiejszym (13 lipca) programie samorządowym.

Tekst: Marzena Góra
Foto: koncepcja przebudowy ul. Kościuszki oraz ul. Parkowej