Dworzec dla miasta. Szczegóły
- Aktualności
Wczoraj w artykule: "Jest zgoda na przejęcie dworca"
https://www.miastozwizja.pl/jest-zgoda-pkp-na-przejecie-dworca
pisaliśmy, że Polskie Koleje Państwowe zaaprobowały sposób zagospodarowania obiektu przez szczecinecki samorząd i zdecydowały się oddać nam dworzec PKP. Poinformował nad o tym burmistrz Daniel Rak.
Teraz piłeczka jest po stronie szczecineckiego samorządu - Rada Miasta musi powtórnie podjąć stosowną uchwałę. Uczyni to na najbliższej nadzwyczajnej sesji w poniedziałek 27 lipca.
Projekt uchwały brzmi - w sprawie nieodpłatnego nabycia przez Miasto Szczecinek od Polskich Kolei Państwowych Spółka Akcyjna prawa użytkowania wieczystego nieruchomości położonej w Szczecinku wraz z prawem własności budynku dworca kolejowego.
W uzasadnieniu uchwały zapisano:
Pismem, które wpłynęło do Urzędu Miasta Szczecinek w dniu 12.06.2020 r. PKP S.A. poinformowała, że jest nadal zainteresowana działaniami zmierzającymi do przekazania dworca PKP w Szczecinku na rzecz Miasta Szczecinek. Jednocześnie wskazała na konieczność aktualizacji podjętej w dniu 10 lipca 2017 r. uchwały Rady Miasta Szczecinek z określeniem trybu i celu przejęcia zgodnie z planowanym zagospodarowaniem.
Wówczas Rada Miasta podjęła uchwałę w sprawie nieodpłatnego nabycia przez miasto od Polskich Kolei Państwowych prawa użytkowania wieczystego nieruchomości oznaczonej nr działki o pow.0,1518 ha położonej w Szczecinku wraz z prawem własności budynku dworca kolejowego.
Ponowne podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na nabycie dworca jest konieczne z uwagi na dokonany na zlecenie PKP SA podział działki , na której zlokalizowany jest dworzec. Po podziale jej powierzchnia wynosi 0,1474 ha.
Zmianie ulega również podstawa prawna, na mocy której dworzec zostanie nieodpłatnie przekazany miastu.
Część nieruchomości związana z obsługą podróżnych zostanie przekazana na podstawie ustawy o komercjalizacji i restrukturyzacji przedsiębiorstwa państwowego „Polskie Koleje Państwowe”. zgodnie, z którym mienie PKP SA może być przekazane nieodpłatnie, w drodze umowy, na własność jednostkom samorządu terytorialnego, na cele związane z inwestycjami infrastrukturalnymi służącymi wykonywaniu zadań własnych tych jednostek w dziedzinie transportu.
Pozostała część przeznaczona na cele inne tj. realizację zadań własnych gminy związanych z zaspokajaniem zbiorowych potrzeb mieszkańców Szczecinka zostanie przekazana w trybie wyżej powołanej ustawy zgodnie, z którym mienie, którego względy ekonomiczne nie uzasadniają jego utrzymywania, może zostać przekazane m.in. jednostkom samorządu terytorialnego.
W wykonanym przez miasto projekcie modernizacji dworca na cele związane z obsługą podróżnych przeznaczona została powierzchnia 205,31 m2 budynku, a pozostała część budynku o powierzchni 1439,69 m2 została przeznaczona na realizację zadań własnych gminy związanych z zaspokajaniem zbiorowych potrzeb mieszkańców Szczecinka.
Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk