Dyniowa granola bez cukru

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 15.10.2016 / Komentarze
Idealny rozgrzewający dodatek do jesiennego śniadania

I oto jest – złota, aromatyczna, zdrowo słodka, dyniowa granola bez cukru. Słodzona musem daktylowym, przyprawiona imbirem, cynamonem i gałką muszkatołową. Mocno rozgrzewająca. Ten przepis to moja kolejna propozycja na wykorzystanie dyni. Do przygotowania granoli potrzebujesz puree z pieczonej dyni – zapoznaj się z tym przepisem wcześniej.
Jeżeli poszukujesz przepisu na bezglutenową granolę, to zachęcam Cię do przetestowania mojej wcześniejszej propozycji z orzechami i wiórkami kokosowymi. Przepis znajdziesz tutaj.
Muszę i chcę napisać kilka słów o płatkach, które są moimi ulubionymi i je najczęściej wybieram do przygotowania granoli czy owsianek. Przetestowałam już płatki owsiane z wielu firm i zdecydowanie najbardziej smakują mi płatki owsiane górskie produkowane przez Młyny Stoisław. Mam do nich wyjątkowy sentyment. To dzięki nim nie straszna mi była owsianka w dzieciństwie. Opakowanie co ciekawe nie zmieniło się do dziś, nadal jest biało-niebieskie z żółtym kłosem.

„Gotowanie” z dziećmi, jako nauka zdrowego odżywiania przez zabawę
Do pracy nad przygotowaniem tej granoli możesz zaangażować najmłodszych. Odmierzanie, wsypywanie, mieszanie to frajda dla dzieciaków, dzięki, której uczą się nowych umiejętności i poznają nowe smaki. Możesz przygotować specjalne kubeczki lub łyżki i podpowiadać ile którego składnika należy wsypać czy wlać do miski. Świetna nauka zdrowego odżywiania przez zabawę. Nie martw się o bałagan. Za pierwszym razem pewnie będzie duży, ale z czasem maluch nabierze wprawy i będzie sprawnie pomagał, bez zbędnego marnowania składników. Dziecko, które „samodzielnie” przygotowało taką granolę z pewnością z chęcią ją zje.
Ilość to ok. 50 łyżek. Wartość odżywcza i wymienniki 1 łyżki: WW = 0.4, WBT = 0.23, kcal = 36.06, węglowodany całkowite (z błonnikiem) = 4.36g,błonnik = 0.36g, białko = 1.08g, tłuszcz = 2.02g, suma wymienników (WM) = 0.63, w tym procent WBT = 36.

Składniki:
- ½ szklanki (100g) puree z pieczonej dyni
- garście (100g) daktyli suszonych
- 1 szklanka gorącej wody – do namoczenia daktyli
- 2 szklanki (200g) płatków owsianych górskich (możesz użyć bezglutenowych)
- 2 czubate łyżki (30g) oleju kokosowego (możesz użyć masła klarowanego)
- 5 łyżek (50g) ziaren dyni
- 1 łyżeczka cynamonu
- 1 łyżeczka gałki muszkatołowej
- ½ łyżeczki mielonego imbiru
- 2 łyżki (20g) niełuskanego sezamu

Wykonanie:
1. Daktyle zalej szklanką gorącej wody i zostaw na ok. 15-20 minut. Następnie dobrze je odsącz i zmiksuj na mus daktylowy.
2. Olej kokosowy lub masło klarowane rozpuść.
3. Do miski przełóż piure z dyni, mus daktylowy, rozpuszczony olej kokosowy lub masło klarowane. Wymieszaj.
4. W osobnej misce wymieszaj suche składniki: płatki, sezam, ziarna dyni, przyprawy.
5. Połącz mokre składniki z suchymi, dokładnie wymieszaj.
6. Piekarnik nastaw na 150 st. C, bez termoobiegu.
7. Na blachę wyłożoną papierem do pieczenia przełóż granolę, wyrównaj i wstaw do nagrzanego piekarnika.
8. Piecz ok 30-40 minut. Przez pierwsze 30 minut piecz granolę  w zamkniętym piekarniku. Po tym czasie uchyl lekko drzwi piekarnika, zabezpiecz przez zamknięciem drewnianą łopatką lub drewnianym patyczkiem i dosusz granolę.
9. Kontroluj stopień wysuszone granoli, aby nie dopuścić do jej spalenia. Zadbaj też o to aby nie była za mokra, bo podczas przechowywania może spleśnieć.
10. Suchą i ostudzoną granolę przesyp do szklanego słoika, zamknij szczelnie i przechowuj.
Porady

1. Jeżeli chcesz przygotować bezglutenową wersję granoli, wybierz płatki owsiane bezglutenowe.
2. Ilość przypraw możesz zmienić. Jeżeli lubisz bardzo aromatyczne dania, to dodaj więcej cynamonu, jeżeli lubisz pikantne/ostre - zwiększ ilość imbiru. Dzięki przyprawom granola jest wyjątkowa w smaku, dlatego staraj się nie rezygnować z ich dodatku.
3. Taka granola to świetny pomysł na prezent. Kup ładny szklany słoik, nasyp gotowej granoli, dodaj etykietę z informacją co jest w środku oraz kiedy zostało "wyprodukowane" i wręcz. Na pewno osoba obdarowywana takim naturalnie słodkim prezentem będzie ucieszona.

Więcej porad żywieniowych oraz przepisów na smaczne i zdrowe przepisy znajdą Państwo na stronie www.napolslodko.com oraz na profilu www.facebook.com/napolslodko.

Tekst, zdjęcia: dietetyk Anna Englisz