Dyplomy w radach. Szczecineccy radni w absolutnej czołówce regionu i kraju!

Miasto z Wizją / 04.07.2016 / Komentarze
"Wykształcony" ranking Serwisu Samorządowego PAP

To, że Szczecinek przoduje we wszelkiego rodzaju rankingach, nie jest żadną niepodzianą. Miasto sporo inwestuje, dynamicznie się rozwija, łoży duże pieniądze nie tylko na inwestycje, ale też m.in. na kulturę i wspieranie różnego rodzaju inicjatyw społecznych.

Okazuje się, że radni Rady Miasta Szczecinka też przodują - w rankingu opublikowanym przez Portal Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej.

Twórcy rankingu zajrzeli do Banku Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego i na ich podstawie stworzyli bardzo ciekawe zestawienie. Otóż wzięli pod lupę poziom wykształcenia radnych gminnych.

Szczecinek (klasyfikowano 19 radnych - dane z początku br., jeszcze przed wyborami uzupełniającym, w których mandaty zdobyli: Renata Rak i Paweł Kwak) został sklasyfikowany na 51 miejscu w Polsce! i 3 miejscu w województwie zachodniopomorskim. Twórcy zestawienia zebrali dane z wszystkich 2478 polskich samorządów.

Studiując zestawienie możemy wyczytać, że w Radzie Miasta Szczecinka zasiada 16 radnych legitymujących się wykształceniem wyższym (na 19 radnych). Daje to wskaźnik 84,2 proc. Przed nami w województwie tylko: Koszalin (6 miejsce - 96 proc.) i Szczecin (33 miejsce - 87,1 proc.). Do pierwszej setki zestawienia, z naszego regionu, "załapały" się też radni rady gmin: Drawsko Pomorskie (87 miejsce - 80 proc.) oraz Stargard (97 miejsce - 78,3 proc.).

Jako ciekawostkę dodajmy, że w Polsce zaledwie w 4 radach zasiadają radni mający - wszyscy - wykształcenie wyższe. Są to: Podkowa Leśna, Sopot, Przemyśl i Poznań. Z kolei w 36 polskich radach nie ma ani jednego radnego legitymującego się dyplomem ukończenia wyższej uczelni.

Nieco gorzej wypadła w zestawieniu Rada Gminy Szczecinek. Na 15 radnych wykształcenie wyższe ma tylko 2 radnych (13,3 proc.). Naszej gminie dało to 2271 miejsce w kraju.