Dzień Wszystkich Świętych "na raty"?

Miasto z Wizją / 13.10.2020 / Komentarze
Dodatkowe wolne dni? Rząd rozważa takie rozwiązania i zapewnia, że zamknięcie cmentarzy na 1 listopada nie wchodzi w rachubę

Na razie nie ma planów zamknięcia cmentarzy na 1 listopada. Na razie. Jednak, gdy wirus zaatakuje ze zdwojoną siłą, takie rozwiązanie wcale nie jest wykluczone.

Póki co ministerstwo zdrowia lansuje pomysł rozłożenia Dnia Wszystkich Świętych "na raty", np. od piątku 30 października do wtorku 3 listopada, a nawet tydzień wcześniej czy tydzień później. Wszystko po to, by uniknąć tłumów na cmentarnych alejkach i przy grobach bliskich w niedzielę 1 listopada.

"Myślę, że raczej nie dojdzie do sytuacji, w której będziemy zamykać cmentarze 1 listopada. Jednak na pewno będziemy analizować sytuację - powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

O tym, że nie ma planów zamykania cmentarzy na 1 listopada zapewnił też szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

"W tej chwili nie ma takich planów, ale apelujemy o to, żeby wizyty na cmentarzach, które będą w okolicach 1 listopada rozłożyć w czasie, żebyśmy nie mieli do czynienia z sytuacjami, w których jednego dnia bardzo dużo osób trafia na cmentarze, żeby odwiedzać groby swoich bliskich" - mówił szef KPRM.

Zrodził się też pomysł wprowadzenia wolnych dni w okolicy 1 listopada. Wszystko po to, aby uniknąć tłumów na cmentarzach.

- Być może są jeszcze możliwe rozwiązania, których nie mogę zdradzać. Rządowy zespół zarządzania kryzysowego pracuje, zastanawia się jeszcze nad pewnymi ruchami, np. związanymi z dniami wolnymi w okolicach 1 listopada, ale to jest na zasadzie dyskusji - przyznał rzecznik prasowy GIS Jan Bondar.

Obecnie na cmentarzach, niezależnie od obostrzeń dotyczących poszczególnych stref, obowiązuje nakaz noszenia maseczki, podobnie jak w innych miejscach przestrzeni publicznej, w tym na ulicach. Minister zdrowia Adam Niedzielski w ubiegłym tygodniu zapowiedział, że w kontekście 1 listopada rozmawiał z komendantem głównym policji na temat kar za nieprzestrzeganie tego nakazu. Osoby, które nie mają założonych maseczek w przestrzeni publicznej mogą otrzymać mandat w wysokości 500 zł.

Źródło: Polsat News

Co z cmentarzami 1 listopada? Apel prezesa Polskiego Stowarzyszenia Pogrzebowego