Ferie w mieście. Dzieci nie będą się nudzić

Miasto z Wizją / 08.02.2020 / Komentarze
Podczas zimowej przerwy w nauce najmłodsi mieszkańcy nie będą mogli narzekać na brak zajęć

Uczniowie szczecineckich szkół, którzy tegoroczną zimową przerwę spędzą w mieście, z pewnością nie będą mogli narzekać na nudę i brak zajęć. Przyglądając się licznym propozycjom zachęcającym do aktywnego spędzenia tegorocznych ferii, trzeba przyznać, że jest w czym wybierać.

Jedną z propozycji spędzenia ferii jest wzięcie udziału w miejskich półkoloniach zimowych. Odbędą się one na terenie Szkoły Podstawowej nr 1 im. A. Mickiewicza mieszczącej się przy Placu Wazów 1. Zajęcia będą odbywały się tu od poniedziałku do piątku. W tym czasie dzieci będą miały nie tylko zapewnioną opiekę w godzinach 9.00-15.00, ale także szereg atrakcji. Na wszystkich czekać będą gry i zabawy ruchowe pod opieką wykwalifikowanej kadry, zajęcia świetlicowe (gry, zabawy, zajęcia plastyczne), wyjścia do pływalni, wyjście do kina i zabawy na nadmuchiwanym zamku. Dla chętnych możliwe będzie również zapewnienie wyżywienia w postaci obiadu.

Jak co roku sporo atrakcji najmłodszym zapewni Samorządowa Agencja Promocji i Kultury, która przygotowała propozycję dla najmłodszych. Tym razem feryjna zabawa będzie przebiegała pod nazwą „FUKS”, czyli Feryjny Uniwersytet Kultury SAPiKu. Czas ten dzieci wraz ze swoimi opiekunami będą spędzać aktywnie, uczestnicząc w przygotowanych zajęciach. Jak zapowiadają organizatorzy, wśród licznych propozycji na pewno nie zabraknie ciekawych zajęć i atrakcyjnych wycieczek.

Na feryjne eskapady zaprasza dzieci także Klub Rudego Liska - jedna z sekcji prowadzonych przez Samorządową Agencję Promocji i Kultury. Klub przygotował kolejną propozycję na spędzenie wolnego czasu – tym razem skierowaną do całych rodzin, zapraszając dzieci i młodzież oraz rodziców z terenu powiatu szczecineckiego, na feryjne wojaże. Kierunek cyklu feryjnych wycieczek powiedzie w „4 strony świata”. Chętni mogą wybrać się na cztery różne wycieczki - do Żywego Muzeum Piernika w Toruniu, do Parku Rozrywki Loopy's w Gdańsku, do Parku Rozrywki Rodzinka w Skórzewie koło Poznania oraz do Parku Edukacyjnego Zoo Egzotyczne Kaszuby, Sierakowice.

Również Spółdzielczy Dom Kultury działający przy Szczecineckiej Spółdzielni Mieszkaniowej przygotował feryjną ofertę dla najmłodszych. Jest ona skierowana do dzieci w wieku od 6 do 11 lat. Spotkania będą przebiegały pod hasłem „Zima w mieście”. W programie organizatorzy przewidzieli szereg atrakcji dla uczestników, m.in. wyjazd do teatru, bal przebierańców, wyjścia do kina i na basen, a także szereg warsztatów tematycznych oraz liczne gry i zabawy sportowe.

Propozycję dla dzieci i młodzieży przygotowała także spółka Aqua-Tur. Miejska pływalnia przez najbliższe dwa tygodnie zaprasza uczniów szczecineckich szkół podstawowych oraz gimnazjów do skorzystania z tańszego pobytu na basenie. W trakcie trwania tegorocznych ferii zimowych wstęp na basen będzie kosztował jedynie 2 zł. Z oferty tej mogą korzystać uczniowie szczecineckich szkół podstawowych codziennie od poniedziałku do piątku w godz. 14.00-17.00. Z feryjnych tańszych wejść można skorzystać od 10 do 21 lutego. Co istotne, warunkiem skorzystania z tej oferty jest posiadanie ważnej legitymacji szkolnej.

Młodzi miłośnicy historii, którzy tegoroczną zimową przerwę spędzą w mieście, z pewnością nie będą mogli narzekać na nudę i brak zajęć. Zbliżające się ferie i odpoczynek od szkolnych obowiązków to doskonała okazja do wizyt w Muzeum Regionalnym, które jak co roku przygotowało ciekawą propozycję dla dzieci, zapraszając je do udziału w bezpłatnych zajęciach. Tym razem muzeum zaprasza na „Ferie z Gotami”. - W trakcie spotkań uczestnicy poznają obiekty kultury materialnej związanej z Gotami. W drugim tygodniu ferii zapraszamy na wycieczkę na „Kamienne Kręgi” koło Grzybnicy. Dwugodzinne zajęcia będą odbywać się w każdy piątek o godz. 10.00 - zapowiadają pracownicy muzeum. Udział w spotkaniach mogą wziąć dzieci w wieku od 7 do 12 lat.

Po raz drugi Wojska Obrony Terytorialnej organizują program pn. "Ferie z WOT". Skierowany jest głównie do uczniów i studentów, którzy chcą wstąpić do najmłodszego rodzaju naszych Sił Zbrojnych, a zimową przerwę w nauce wykorzystać na szkolenie wojskowe. "Ferie z WOT" 2020 już wystartowały. Zajęcia prowadzą brygady WOT w województwach, których uczniowie mają przerwę w nauce. Na Pomorzu Zachodnim wojskowe ferie rozpoczną się 10 lutego i potrwają do 23 lutego. Szkolenie prowadzić będzie 14 Zachodniopomorska Brygada Obrony Terytorialnej w Szczecinie.

Szczecineckie kino Wolność, podobnie jak w minionych latach, tak i tym razem przygotowało dla najmłodszych mieszkańców szereg animowanych, filmowych propozycji. Każda z nich wyświetlona zostanie podczas specjalnych projekcji w trakcie trwania szkolnych ferii. Bilety na seanse dostępne będą w kasie kina w cenie 5 zł. W ramach „Bajkowych ferii z SAPiK-iem” mali widzowie będą mieli okazję obejrzeć: 10.02. godz.12:00 – „Miś Bamse i miasto złodziei”, 11.02. godz.12:00 – „Jak zostać Świętym Mikołajem”, 12.02. godz.12:00 – „Książka Lili”, 13.02. godz.12:00 – „O czym szumi las”, 14.02. godz.12:00 – „Niedoparki”, 17.02. godz.12:00 – „Nazywam się cukinia”, 18.02. godz.12:00 – „Pim i Pom”, 19.02. godz.12:00 – „Wiplala”, 20.02. godz.12:00 – „Magiczne święta”, 21.02. godz.12:00 – „Daleko na północy”.

Tekst: Marzena Góra

Foto: 123rf