Finiszuje budowa super filtru

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 27.06.2017 / Komentarze
W Szczecinku powstaje UTWS - najnowocześniejsza na świecie instalacja do ograniczania emisji pyłów i gazów

Na nic się zdały destrukcyjne działania "aktywistów" z Terry. Ich wniosek do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o pozbawienie Kronospanu dofinansowania (w formie pożyczki) budowy filtru UTWS nie wpłynął negatywnie na realizację inwestycji. Instalacja o wartości niemal rocznego budżetu Szczecinka jest w końcowej fazie budowy. W Kronospanie zakładają, że filtr powinien zacząć pracować pełną mocą już jesienią tego roku.

Jak potężna jest to konstrukcja, mogliśmy się przekonać przebywając na placu budowy. Instalacja ma wielkość ośmiopiętrowego budynku. Non stop trwają na niej prace i jak powiedział nam nasz "przewodnik", kierownik do spraw ochrony środowiska firmy Kronospan, inż. Zbigniew Klugiewicz, wykonawca inwestycji prowadzi obecnie końcowy montaż poszczególnych elementów UTWS.

- To najnowocześniejsza na świecie instalacja do ograniczenia emisji pyłów i gazów - mówi „Miastu z Wizją’ Z. Klugiewicz.

- UTWS to cały system urządzeń ochrony powietrza. W jego skład wchodzą m.in.: palnik, wymiennik ciepła, suszarnia, elektrofiltr, wentylatory i cyklony. Podobne instalacje pracują już w czeskim zakładzie Kronospan w Jihlavie oraz w rumuńskim Sebes. Ich skuteczność to ponad 90 procent. Dlatego tych liczb nie bierzemy "z sufitu", nie insynuujemy lecz mamy namacalny dowód skuteczności UTWS. Jest to najnowocześniejsze rozwiązanie, pozwalające zredukować zarówno emisję lotnych związków organicznych, w skład, których wchodzą tzw. związki odorowe (zapachowe) jak i pylenie.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że Kronospan mocno w czasie wyprzedził działania nakładane przez Unię Europejską na firmy produkujące wyroby drewnopochodne.

- Rozwiązanie, zaproponowane przez Kronospan wpisuje się w zakres technik proponowanych w unijnym dokumencie BAT - dodaje Z. Klugiewcz.

- Jednakże należy zaznaczyć, że jest to rozwiązanie najlepsze, najskuteczniejsze i jednocześnie najdroższe. Pomimo kosztów, biorąc pod uwagę jego skuteczność i pozytywny wpływ na środowisko, zdecydowaliśmy się je zrealizować. Do wypełnienia wymagań wynikających z BAT wystarczyłby montaż mokrego elektrofiltru, co jest rozwiązaniem zdecydowanie mniej kosztownym. Dobrą wolą właściciela Kronospan jest wybudowanie za ponad 20 milionów euro całego systemu UTWS, który jest w tej chwili najbardziej skutecznym sposobem redukcji pyłu i związków organicznych, jaki istnieje w branży drzewnej.

Nie ma co ukrywać, że mieszkańcy Szczecinka z nadzieją czekają na rozpoczęcie pracy innowacyjnej instalacji. Są dni, gdy przy niekorzystnym wietrze południowo - wschodnie dzielnice miasta, i nie tylko, odczuwają uciążliwości związane z funkcjonowaniem zakładu.

- Instalacja UTWS to przede wszystkim redukcja pylenia i emisji lotnych związków organicznych z suszarni płyt wiórowych - zaznacza inż. Z. Klugiewicz.

- Ponieważ UTWS jest systemem diametralnie zmieniającym podejście do zagadnienia suszenia drewna i oczyszczania spalin ze źródła ciepła, wszyscy powinniśmy zauważyć różnicę. Inwestujemy ogromne pieniądze po to, aby poprawić stan powietrza w mieście. Z doświadczeń w innych zakładach Kronospan na świecie wiemy, ze nowa instalacja przyniesie odczuwalne korzyści.

Jak nam wcześniej powiedział członek zarządu Kronospan Szczecinek Krzysztof Aleksandrowicz, budowa UTWS to bardzo skomplikowane przedsięwzięcie. Instalacja musi, bowiem być ściśle powiązana z pracującymi w firmie systemami. Do tego to budowa o dużych gabarytach, trzeba ją, więc było umiejętnie wkomponować w obecnie istniejącą infrastrukturę zakładu.

- Co się kryje pod magiczną już nazwą UTWS? Otóż, to najnowocześniejsza instalacja ograniczenia emisji pyłów i gazów odlotowych. Tłumacząc z języka niemieckiego: recyrkulacja, dopalanie, odzysk ciepła i odpylanie - zaznacza dyr. Aleksandrowicz.

- Zadaniem systemu jest po pierwsze: oczyścić gazy odlotowe z pyłu i substancji organicznych, a po drugie: wysuszyć zrębki, które są surowcem do produkcji płyt wiórowych. Reasumując i przekładając to na język "bardziej przyjazny" technologia UTWS opiera się na zasadzie utleniania zanieczyszczeń generowanych przy suszeniu wiórów. Substancje organiczne z charakterystycznym zapachem suszonego drewna są tam spalane w temperaturze ok. 950 stopni C i ulegają termicznemu utlenieniu, zaś popioły wyłapywane są za pomocą elektrofiltru - dodaje Z. Klugiewicz. 

- Pomimo wysokich kosztów inwestycji Kronospan samodzielnie finansuje budowę instalacji. UTWS to absolutny priorytet w działaniach inwestycyjnych firmy, który przyniesie pozytywne efekty środowiskowe - mówi Beata Rafalo, rzecznik prasowy Kronospanu.

- Szkoda jednak, że negatywny wydźwięk udaremnionego przez stowarzyszenie Terra wykorzystania środków pomocowych i unijnych dla Szczecinka, utrudnia zapraszanie inwestorów do Szczecineckiego Klastra Meblowego. Potencjalni inwestorzy niejednokrotnie wyrażali obawy przed inwestowaniem w naszym mieście, przyglądając się destrukcyjnym działaniom miejscowych aktywistów. Biznes, aby się rozwijać i tworzyć miejsca pracy oraz dobrobyt mieszkańców, potrzebuje przede wszystkim spokoju. Jak twierdzą niektórzy szefowie firm, których Kronospan próbował pozyskać do klastra meblowego, działania SIS Terra tworzą złą sławę Szczecinka, jako miasta niestabilnego dla prowadzenia biznesu. I choć władze samorządowe tworzą bardzo dobre warunki dla inwestorów, to złe wrażenie i obawy przed ryzykiem inwestycyjnym pozostają.

Satysfakcji z decyzji o budowie UTWS podjętej przez właściciela Kronospanu Petera Kaindla, nie kryje burmistrz Jerzy Hardie-Douglas.

- Zabiegałem o to przez dwa lata podczas rozmów z Panem Kaindlem. Chodziło o to, by Kronospan przy realizacji BAT-ów zastosował najnowocześniejszą dostępną obecnie na świecie technologię - mówi burmistrz.

- Gdybym nie przekonał szefa Kronospanu, w Szczecinku byłyby inne instalacje, które na producentach przeróbki drewna wymuszają tzw. "BAT-y sevilskie". Tam właśnie zapisano, że wystarczyłoby założenie elektrofiltru. Ja w pewnym momencie dowiedziałem się, że istnieją w Europie technologie o wiele bardziej doskonałe, niż nawet mokre elektrofiltry. Dlatego zależało mi, by taka instalacji powstała w Szczecinku.

Burmistrz zaznacza też, że: - Problem z zapachami i pyleniem nad Trzesieckiem jest bardzo newralgiczny i stał się przedmiotem nawet sporu politycznego. Ten problem wciąż powraca. Dlatego zależało mi, by w Szczecinku były rozwiązania technologii środowiskowej najlepsze z możliwych. Takim rozwiązaniem jest niewątpliwie UTWS. Drugą rzeczą, którą chciałbym mocno podkreślić jest to, że właściciel Kronospanu wywiązuje się ze swoich zobowiązań. Szczecinecki Kronospan będzie pierwszą w Polsce fabryką, która zostanie wyposażona w tak nowoczesne urządzenie i to długo przed nałożonym przez Brukselę terminem (ten zakłada rok 2019 - dop. red.)

- Pragnę w tym miejscu zaznaczyć, że tak, jak powiedział burmistrz, wcale nie musieliśmy budować aż tak skomplikowanej i drogiej instalacji i w nie tak krótkim czasie - podkreśla dyr. K. Aleksandrowicz. - "BAT-y sewilskie" narzucają nam termin oraz zastosowanie znacznie tańszych inwestycji likwidujących pylenie i uciążliwości zapachowe. Jednak my zdecydowaliśmy, że w Szczecinku ma być XXI wiek i najwyższa światowa jakość.

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk