Fotografia sportowa na Zamku Książąt Pomorskich

Miasto z Wizją / 19.11.2017 / Komentarze
Wiceburmistrz Daniel Rak: To nagroda za zaangażowanie szczecineckiego samorządu w rozwój sportu. Korzystając z okazji, że mogę was drodzy państwo gościć na Zamku Książąt Pomorskich, zachęcam do częstych wizyt w naszym pięknym mieście

To była super gala. W sobotę na Zamku Książąt Pomorskich stanęło gościną wiele sław polskiej fotografii sportowej. Byli sponsorzy, organizatorzy Finałowej Gali Polskiego Konkursu Fotografii Sportowej, a przede wszystkim mieszkańcy Szczecinka, m.in. radni Rady Miasta. Honory gospodarza pełnił zastępca burmistrza Daniel Rak.

Ci, którzy stanęli gościną w gościnnych progach szczecineckiej Księżnej mogą czuć się w pełni usatysfakcjonowani. Mimo, że na Gali nie było sportowej rywalizacji, to nagrodzone fotografie przedstawiające zmagania sportowe zapierały dech w piersiach.

Trzeba przyznać, że komisja konkursowa pod przewodnictwem Tomasza Markowskiego, który fotografią zawodowo zajmuje się od ponad 20 lat (związany jest głównie z redakcją „Przeglądu Sportowego” z ramienia, której relacjonował m.in. Letnie Igrzyska Olimpijskie w Atenach i Rio de Janeiro), nie miała łatwego zadania. Powód? Na konkurs wpłynęła rekordowa ilość prac.

W jury PKFS zasiadał również gość specjalny - Christian Walgram (GEPA), laureat tegorocznego World Press Photo oraz Czarek Sokołowski (AP), Paweł Sławski (Grupa ONET-RAS Polska), Jarosław Arczewski i Jerzy Kleszcz (Przegląd Sportowy), a także Jacek Bonecki (Fujifilm) oraz mieszkanka Szczecinka, znakomity artysta fotograf Iwona Aleksandrowicz.

- W tym roku pobity został rekord, jur oceniało ponad dwa tysiące prac zawodowych fotografów i amatorów - powiedziała "Miastu z Wizją" I. Aleksandrowicz. - Mam nadzieję, że będzie to dobry zwyczaj i tych prac będziemy otrzymywać coraz więcej.

Na pytanie, jak udało się sprowadzić Galę Finałową Polskiego Konkursu Fotografii Sportowej - i to po raz drugi z rzędu - do Szczecinka Pani Iwona odpowiedziała:

- To ciężka praca wielu osób, przede wszystkim burmistrza Jerzego Hardie-Douglasa i naszych instytucji, głównie Samorządowej Agencji Promocji i Kultury. Jako szczecinecczanka jestem dumna z tego faktu. Tym bardziej, że twórcy PKFS podkreślali, że nie wyobrażają sobie, by gala odbywała się w innym mieście.

Wśród organizatorów finałowej Gali nie mogło zabraknąć radnego Rady Miasta Szczecinka Marcina Kaszewskiego, na co dzień wielkiego pasjonata sportu, przede wszystkim piłki nożnej, prywatnie zagorzałego kibica Realu Madryt i Lecha Poznań.

- Bardzo się cieszę, że ponownie spotykamy się w Szczecinku na Zamku Książąt Pomorskich - powiedział nam M. Kaszewski.

- Jest to dla nas wszystkich, dla Szczecinka olbrzymi zaszczyt. Nieskromnie powiem, że od samego początku byłem entuzjastycznie nastawiony do faktu, że gala może odbyć się w Szczecinku. No cóż, bardzo dużo pracy, wyrzeczeń i poświęcenia wolnego czasu. Przygotowanie i zorganizowanie takiego przedsięwzięcia wymaga pracy wielu ludzi. Trudno mi tu nawet wszystkich wymienić. Rzecz jasna event nie odbyłby się bez zagazowania samorządu Szczecinka, SAPiK-u, OSiR-u oraz radnych Szczecinka z klubu Platformy Obywatelskiej. Reasumując: Jestem dumny, że mogłem pomóc przy organizacji tej wspaniałej imprezy.

Jak wspomnieliśmy, honory gospodarza wieczoru "u Księżnej" pełnił zastępca burmistrza Daniel Rak. Wiceburmistrz przywitał zebranych.

- Cieszymy się niezmiernie, że gala gości w Szczecinku. Nasze miasto słynie już nie tylko w regionie, ale też w całej Polsce z organizacji wielu imprez sportowych - mówił m.in. D. Rak.

- To jest nagroda za zaangażowanie szczecineckiego samorządu w rozwój sportu. Wspieramy finansowo wiele klubów dziecięcych i młodzieżowych. Tworzymy sprzyjający klimat dla sportu. Wszystko po to, by nasze miasto nim stało.

- Korzystając, że mogę was drodzy państwo gościć na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinku zachęcam do częstych wizyt w naszym pięknym mieście. Gratuluję nie tylko zwycięzcom, ale wszystkim pasjonatom fotografii, którzy wzieli udział w tegorocznym konkursie.

Później odbyła się najmilsza część sobotniej gali - jury ogłosiło wyniki Konkursu. Wśród zawodowców pierwsze miejsca zdobyli: Tymon Markowski (Freelancer) i Daniel Frymark (Radio Weekend). Z kolei w kategorii amatorów triumfowali: Michał Piłat i Piotr Chrobot.

Wśród laureatów znalazła się też Paulina Nadziejko, laureatka Nagrody Specjalnej Miasta Szczecinek.

Pełną listę laureatów PKFS podamy po otrzymaniu jej od organizatorów.

Galę poprowadzili Iwona Aleksandrowicz i Paweł Sławski, a nagrody wręczali m.in.: burmistrz Jerzy Hardie-Douglas, wiceburmistrz Daniel Rak, przewodnicząca Rady Miasta Katarzyna Dudź, radni Rady Miasta: Renata Rak, Marcin Kaszewski, Jacek Lesiuk, Marcin Bocheński i Krzysztof Zawada oraz szefowie szczecineckich firm sponsorujących Galę, min. Zygmunt Kiełbasa, Marek Gruszecki i Ireneusz Marcinkowski.

Na scenie zaprezentowały się też dwie uzdolnione wokalistki Studia Wokalnego SAPiK: Natalia Szczęśniak i Julia Leśniewska.

Reasumując: Wspaniała impreza, super reklama Szczecinka i wiele ciepłych słów o naszym mieście