„Gaudeamus Igitur” w byłym Technikum Budowlanym
- Aktualności
Wszystko wskazuje na to, że w budynkach zajmowanych dotychczas przez Zespół Szkół nr 3, już w październiku rozbrzmieje „Gaudeamus Igitur”. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, za pół roku naukę rozpocznie tu pierwszy rocznik studentów – przyszłych inżynierów, którzy przez najbliższe cztery lata będą pobierać naukę na Wydziale Inżynierii i Automatyzacji w Przemyśle Drzewnym. Tym samym w popularnej niegdyś „budowlance” swój zamiejscowy wydział otworzy Politechnika Koszalińska.
- Nie ma już żadnych przeszkód do tego, aby ten wydział powstał, poza tym, że Polska Komisja Akredytacyjna musi wydać opinię i wypowiedzieć się, czy ten wydział zamiejscowy studiów dziennych spełnia wszystkie wymagane warunki – mówi nam burmistrz Jerzy Hardie-Douglas. - Wiem, że najważniejszym czynnikiem jest zawsze kadra naukowa. Będzie wymagane, żeby było tu sześciu pracowników samodzielnych, czyli docentów i profesorów, a także ośmiu doktorów. Zespół naukowy już został zebrany. Będą tu przekazywać swoją wiedzę studentom także inżynierowie, czyli osoby prowadzące praktyki studenckie w Kronospanie.
- Jak wiemy, cały ten pomysł jest oparty na Kronospanie, gdzie m.in. mają odbywać się praktyki. Z kolei osoby, które skończą studia inżynierskie czy też inżyniersko-magisterskie na Wydziale Inżynierii i Automatyzacji w Przemyśle Drzewnym, będą miały zapewnioną pracę w fabrykach Kronospanu na całym świecie.
Kolejną zachętą dla młodych ludzi do podjęcia tu nauki, z pewnością będzie także gwarancja otrzymania stypendium w wysokości najpewniej ok. 500 zł fundowane przez firmę. Planowane jest już także rozpoczęcie przyjmowania wniosków i nabór na rok akademicki 2016/2017 ok. sześćdziesięciu studentów. Docelowo na kampusie, który powstanie w miejscu dawnej „budowlanki”, ma pobierać naukę blisko 400 osób.
Więcej na temat planów utworzenia wydziału zamiejscowego Politechniki Koszalińskiej w naszym dzisiejszym (9.03) programie samorządowym.
Tekst: Marzena Góra
Zdjęcie: Sławomir Włodarczyk