Gimnazjaliści na egzaminach poradzili sobie dobrze

Miasto z Wizją / 21.06.2016 / Komentarze
Znamy wyniki tegorocznych egzaminów gimnazjalnych w szczecineckich placówkach

W drugiej połowie kwietnia nasi gimnazjaliści, podobnie jak ich rówieśnicy z całego kraju, zmierzyli się z najtrudniejszym w ich dotychczasowej nauce egzaminem. To także niejako podsumowanie trzech lat nauki i szansa – w przypadku uzyskania wysokiego wyniku – na dostanie się do wymarzonej szkoły ponadgimnazjalnej. Sprawdziliśmy, jak tegoroczni absolwenci szczecineckich gimnazjów poradzili sobie z wszystkimi zadaniami. Okazuje się, że w naszym mieście łączne, uśrednione wyniki egzaminów gimnazjalnych, jeżeli chodzi o szkoły publiczne, wypadły znacznie lepiej niż wyniki wojewódzkie.

W zestawieniu szczecineckich wyników wzięto pod uwagę rezultaty zmagań egzaminacyjnych siedmiu szkół: Gimnazjum nr 1 im. Zjednoczonej Europy, Gimn. nr 2 przy ZS im. Jana III Sobieskiego, Gimn. nr 3 im. A. Giedrysa, Gimn. STO, Gimn. przy prywatnym LO oraz dwie szkoły dla dorosłych: przy ZS im. Jana III Sobieskiego oraz Prywatne Gimnazjum przy ul. Krakowskiej.

- Wynik uzyskany przez naszych uczniów nie jest najgorszy. Są przedmioty, które nastręczyły gimnazjalistom więcej problemów, ale z innymi poradzili sobie bardzo dobrze – mówi nam Joanna Powałka, dyrektor Miejskiej Jednostki Obsługi Oświaty. – Przyglądając się ogólnym statystykom należy pamiętać, że obejmują one także gimnazja dla dorosłych, w których wyniki w zasadzie każdego roku są najniższe, a tym samym zaniżają one tę średnią.

Z j. polskiego nasi uczniowie uzyskali łącznie 66,48 % (województwo: 64,93, wśród szkół publicznych najlepszy wynik uzyskało Gimn. nr 2 – 70,23 %), z historii i WOS-u 52,74 % (woj.: 53,66 %, najl.: Gimn. nr 3 – 56,70%), z matematyki 46,12% (45,17%; Gimn. nr 1 – 51,76%), natomiast z przedmiotów przyrodniczych 48,86% (48,77%; Gimn. nr 3 – 49,91%).

Lepiej, w porównaniu do wyników wojewódzkich, wypadły także egzaminy z języków obcych. Z j. angielskiego na poziomie podstawowym nasi uczniowie uzyskali 62,48% (w woj. 62,93%), j. ang. na poziomie rozszerzonym – 46,99% (45,61%), j. niem. podst. – 60,89 % (56,5%), j. niem. rozsz. – 44,18% (40,95 %). Jeżeli chodzi o języki obce, w każdym z czterech egzaminów średnim najwyższym wynikiem mogą pochwalić się uczniowie Gimn. nr 2.

Jeżeli natomiast chodzi o szkoły prywatne, Gimnazjum STO poradziło sobie lepiej w przypadku historii i WOS-u oraz j. ang. na poziomie podst. Z pozostałych przedmiotów, czyli j. polskiego, przedmiotów przyrodniczych, matematyki, j. ang. na poziomie rozszerzonym oraz j. niem. lepiej wypadli uczniowie Gimn. przy prywatnym LO.

Tekst: Marzena Góra