Gmina wyjaśnia kwestę "płotu" na lotnisku w Wilczych Laskach

Miasto z Wizją / 25.11.2016 / Komentarze
Żadna sensacja, absurd też nie

Ostatnio w lokalnych mediach przewinęła się informacja… o przegrodzeniu pasa startowego na byłym lotnisku wojskowym w Wilczych Laskach. "Sensacja" była takiego kalibru, że zajęły się nią media ogólnopolskie.

Sprawa wydaje się jednak bardziej prozaiczna niż sadzą "łowcy absurdu". Otóż Urząd Gminy Szczecinek opublikował oficjalne stanowisko w sprawie przedzielającej pas startowy bariery.

Oto one - w całości:

Na podstawie decyzji Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego z dnia 4 maja 2016r. uruchomiono lądowisko „Wilcze Laski” (skan decyzji w załączniku). Przed uruchomieniem lądowiska Zarządzający lądowiskiem – Wójt Gminy Szczecinek uzyskał wymaganą przepisami prawa pozytywną opinię Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

Zgodnie z zapisami decyzji jest to lądowisko przystosowane do operacji startów i lądowań statków powietrznych o masie startowej MTOM do 5700 kg.

Procedura startów i lądowań odbywa się zgodnie z Instrukcją Operacyjną Lądowiska (instrukcja dostępna tutaj).

Główne parametry lądowiska są następujące:

Wymiary drogi startowej (pola wzlotów) – długość 1300 m, szerokość 30 m.

Opis rodzaju nawierzchni lądowiska – drogi startowej – nawierzchnia sztuczna asfaltowa na całej szerokości i długości drogi startowej.

Oznaczenie strefy przyziemienia – strefa przyziemienia oznaczona jest białymi liniami po obu stronach pasa startowego.

Określenie warunków korzystania z lądowiska:

Lądowisko całoroczne – obowiązkowy kontakt z Zarządzającym w przypadku przylotów z wyprzedzeniem, co najmniej 24h.

Przez zarządzającego lądowiskiem, zgodnie z obowiązującymi przepisami, w pierwszej kolejności wykonane zostało oznakowanie poziome lądowiska. Znaki te określają: początek/koniec lądowiska (próg startowy) oraz oś lotniska, a także miejsce przyziemienia. Dzięki sowim gabarytom znaki te są doskonale widoczne z powietrza.

Ponieważ przez pas startowy przebiega droga dojazdowa do pobliskich posesji i pól, a on sam wykorzystywany był przez kierowców – amatorów jazdy sportowej konieczne było odizolowanie pola ruchu naziemnego od stref ogólnie dostępnych dla osób postronnych.

Zgodnie z zapisami Rozdziału nr 9 Obwieszczenia Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego z dnia 10 lutego 2011r. w sprawie ogłoszenia tekstu załącznika nr 14, tomu I do Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym, sporządzonej w Chicago dnia 7 grudnia 1944r. (D. Urz. Urzędu Lotnictwa Cywilnego z 2011r., Nr 4, poz. 4) obiekt musi posiadać odpowiednią barierę w celu zapobiegania nieumyślnemu lub zamierzonemu dostępowi osób nieupoważnionych do strefy niepublicznej lądowiska.

W związku z powyższym zarządzający lądowiskiem zlecił montaż bariery drogowej oddzielającej ogólnodostępną drogę wewnętrzną od terenu lądowiska.

Zapraszamy do korzystania z lądowiska. Numer kontaktowy do przedstawiciela zarządcy lądowiska: Jerzy Tomczak, tel. kontaktowy 502 364 042

(na podstawie komunikatu prasowego UG Szczecinek)