Hołd Bohaterom Powstania Warszawskiego

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 27.07.2020 / Komentarze
Uroczystość przy kwaterze żołnierzy Armii Krajowej. Zapraszają Burmistrz Szczecinka i kibice Legii Warszawa

W sobotę 1 sierpnia obchodzić będziemy 76 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Tradycyjnie już ten wielki patriotyczny i zbrojny zryw mieszkańców Stolicy Polski upamiętnią mieszkańcy Szczecinka.  

Początek uroczystości w godzinę "W" - o 17 na Cmentarzu Komunalnym w Szczecinku przy kwaterze Armii Krajowej koło kaplicy. Do udziału w uroczystości zaprasza burmistrz Szczecinka Daniel Rak.

Zaproszenie mieszkańcom Szczecinka wystosowali też szczecineccy kibice Legii Warszawa, którzy tradycyjnie przygotowali oprawę uroczystości.

W sobotę o godz. 17 zawyją syreny alarmowe. Ponadto na budynkach administracji publicznej zostaną podniesione flagi państwowe.

Powstanie Warszawskie uznawane jest za jedno z najważniejszych wydarzeń w historii naszego kraju. Było ono trwającym 63 dni wystąpieniem zbrojnym przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim. W czasie walk straty wojsk polskich wyniosły ok. 16 tys. zabitych i zaginionych, 20 tys. rannych i 15 tys. wziętych do niewoli. W wyniku nalotów, ostrzału artyleryjskiego, ciężkich warunków bytowych oraz masakr zginęło od 150 tys. do 200 tys. cywilnych mieszkańców stolicy.

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk