Honory dla szczecineckich strażaków

Miasto z Wizją / 19.05.2017 / Komentarze
Obchody Międzynarodowego Dnia Strażaka w "strażackiej" Alma Mater na Świątkach (lista odznaczonych i awansowanych)

Dziś (piątek 19.05) w Zespole Szkół nr 6 im. Stanisława Staszica na Świątkach (szkoła prowadzi klasy o profilu strażackim) miały miejsce powiatowe obchody Międzynarodowego Dnia Strażaka. Gospodarzem uroczystości byli: Starosta Szczecinecki Krzysztof Lis i komendant powiatowy PSP st. bryg. Adam Serafin.

Gośćmi szczecineckich strażaków byli samorządowcy powiatu szczecineckiego na czele ze starostą K. Lisem i wiceburmistrzem Szczecinka Danielem Rakiem, przedstawiciele zaprzyjaźnionych i współpracujących z naszymi strażakami służb - Wojska Polskiego Policji i Służby Więziennej, zakładów pracy i lokalnych firm. Na uroczystość przybyli też posłowie na Sejm RP: Małgorzata Golińska i Radosław Lubczyk.

Głównymi bohaterami uroczystości byli strażacy, zarówno nasi szczecineccy zawodowcy, jak i druhowie Ochotniczej Straży Pożarnych oraz uczniowie ZS nr 6 z klas o profilu strażackim.

Komendant szczecineckich strażaków st. bryg. Adam Serafin podziękował swoim podwładnym za codzienną pełną poświęcenia służbę, ciągłą gotowość do ratowania życia i mienia ludzi a także samorządowcom i współpracującym jednostkom za niesioną pomoc. Szczególnie cieple podziękowania bryg. A. Serafin skierował do strażaków druhów z jednostek OSP powiatu szczecineckiego.

- W przeciągu 25 lat funkcjonowania w Szczecinku Państwowej Straży Pożarnej udało się zrobić bardzo wiele - mówił m.in. szef szczecineckich strażaków.

- Przede wszystkim zbudowaliśmy spójny, sprawnie działający system ratowniczo - gaśniczy. Do niego zostały włączone Ochotnicze Straże Pożarne. To zasługa wielu pokoleń szczecineckich strażaków.

- W 1992 roku, Sejm RP uchwalając ustawę o Państwowej Straży Pożarnej powierzył nam jeden z elementów wewnętrznego systemu bezpieczeństwa państwa, który ma na celu ochronę życia, zdrowia i mienia mieszkańców, poprzez walkę z pożarami i miejscowymi zagrożeniami oraz klęskami żywiołowymi. Ratownictwo techniczne, ratownictwo chemiczne, ratownictwo medyczne i współpraca z jednostkami tego systemu, to tylko niektóre zadania służbowe realizowanych przez strażaków.

Oficer złożył podwładnym życzenia pomyślności w służbie.

- Życzę Wam wytrwałości i satysfakcji z wykonywania niezwykle trudnego, odpowiedzialnego, ale też pięknego zawodu, zawodu strażaka, a także powodzenia w życiu osobistym – mówił m.in. bryg. Serafin.

Podziękowania usłyszeli również samorządowcy i wszyscy ci, którzy, na co dzień wspierają naszych strażaków.

Strażacy otrzymali nominacje na wyższe stopnie służbowe, medale i odznaczenia. Uhonorowano też druhów Ochotniczej Straży Pożarnej oraz ludzi współpracujących ze strażakami i wspierających ich działania.

Miłym i zarazem nieco smutnym epizodem dzisiejszej uroczystości było pożegnanie odchodzącego do rezerwy, po blisko 30 latach służby, zastępcy Komendanta Powiatowego PSP w Szczecinku mł. bryg. Jacka Dylewskiego.

Oficer, pełniący służbę na tym stanowisku od 2013 roku, z ust przełożonego usłyszał wiele ciepłych słów kierowanych pod swoim adresem. Otrzymał też kwiaty i upominki rzeczowe z rąk szefów szczecineckich służb mundurowych i starosty Krzysztofa Lisa.

Dzisiejszą strażacką uroczystość poprzedziła msza święta polowa.

W Polsce Dzień Strażaka obchodzony jest od 2003 roku, jako święto zawodowe ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej

Naszym strażakom życzymy wytrwałości w trudnej i odpowiedzialnej służbie dla społeczeństwa oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym.