Honory dla żołnierzy poległych na frontach II wojny światowej
- Tv
- Aktualności
Kombatanci, żołnierze Wojska Polskiego w służbie i w rezerwie, władze samorządowe miasta i powiatu, młodzież szkolna, przedstawiciele szczecineckich zakładów pracy i mieszkańcy Szczecinka, zgromadzili się dziś (niedziela 8 maja) pod Pomnikiem Żołnierzy Polskich i Radzieckich poległych w walkach o Wyzwolenie Ziemi Szczecineckiej w lutym 1945 roku na Cmentarzu Wojennym. Wszystko po to, by w 71 rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie oddać hołd jej ofiarom.
Głos zabrał starosta szczecinecki Krzysztof Lis. W swoim wystąpieniu przypomniał najtragiczniejsze karty narodu polskiego.
- Każdy człowiek żyje w określonym czasie historycznym - mówił K. Lis. - Rodząc się nie ma wpływu na czas i miejsce tego wydarzenia. Tak jak nie miały go miliony poległych w najbladziej krwawym konflikcie zbrojnym w historii ludzkości, jakim była II wojna światowa. Najgorszym grzechem narodu jest grzech zapomnienia, dlatego, jak co roku gromadzimy się tu na szczecineckim cmentarzu przy pomniku poległych żołnierzy polskich i radzieckich, aby dać świadectwo naszej pamięci, w duchu dziękując Bogu za to, że nie musimy składać ofiary z krwi. W tym wyjątkowym czasie zadumy w sposób szczególny doceniamy fakt, że możemy kochać i marzyć, patrzeć w błękit wiosennego nieba z podniesioną głową, zamiast słuchać odgłosów bombardowań i świszczących kul, wsłuchiwać się w śpiew ptaków i szum drzew. (…) II wojna światowa trwała sześć lat. Na sześć długich lat świat pogrążył się w mroku. Kurtyna okrucieństwa i milczenia przysłoniła glob. (…) Zbroczone krwią karty historii powinny być srogą lekcją i historią dla przyszłych pokoleń, narodów i nimi rządzących. Lekcją, z której wyciągnięcie wniosków jest naszym obowiązkiem, o czym wielu zdaje się dzisiaj zapominać. (…) Przywołujemy dziś w myślach wszystkich poległych, bohaterów, którzy przed laty nie wahali się oddać życia na wszystkich frontach i w walce o wolną Polskę. (…) Wam drodzy kombatanci i weterani składamy dziś hołd za to, co uczyniliście dla nas, za to, co uczyniliście dla Polski - naszej Ojczyzny. Cześć pamięci wszystkim poległym i zamordowanym w okresie II wojny światowej.
Zebrani wysłuchali też modlitwy za poległych wygłoszonej przez księdza Marka Kowalewskiego, proboszcza parafii pw. św. Franciszka z Asyżu.
Pod pomnikiem poległych żołnierzy spoczęły wiązanki kwiatów. Uczestnicy uroczystości oddali też honory i złożyli kwiaty pod pomnikiem Lotników Alianckich oraz przy Kwaterze Żołnierzy Armii Krajowej.