Honory dla Żołnierzy Wyklętych
- Tv
- Aktualności
W środę, 1 marca w Szczecinku po raz szósty odbyły się oficjalne obchody Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Uczestnicy uroczystości spotkali się pod tablicą pamiątkową, aby uczcić pamięć o żołnierzach antykomunistycznego podziemia. W obchodach wzięli udział m.in. starosta Krzysztof Lis, posłowie ziemi szczecineckiej, miejscy i powiatowi radni, przedstawiciele gminy, przedstawiciele służb mundurowych oraz mieszkańcy naszego miasta. Wśród obecnych nie zabrakło także gości honorowych.
- Spotkaliśmy się dziś, aby oddać hołd bohaterom, którzy przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu reżimowi komunistycznemu. Naszymi szczególnymi gośćmi są bohaterowie tamtych czasów – pani Maria Sosnowska oraz pan Kazimierz Pieńkowski. Witam wszystkich państwa, których obecność świadczy o tym, że pamięć o Żołnierzach Wyklętych jest nam potrzebna – przywitał zebranych Piotr Rozmus, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Szczecinku.
- Od kilku lat w powiecie szczecineckim mamy możliwość dawania świadectwa bohaterom polskiego powojennego podziemia, którzy w sposób szczególny walczyli niepodległościowo i antykomunistycznie – zabrał głos starosta Krzysztof Lis. - Kilka lat temu dzięki inicjatywie ówczesnego posła Wiesława Suchowiejko i mojej osoby podjęliśmy próbę zorganizowania właśnie tego obelisku. Szczerze przyznam, że mieliśmy z tym ogromny problem, a to z lokalizacją, a to ze środkami finansowymi, ale z szacunku dla tych, o których zapomniano, w sposób zdeterminowany doprowadziliśmy do tego, że dzisiaj tu w tym miejscu możemy się spotykać i oddawać honor tym Niezłomnym.
Starosta przybliżył zebranym gościom także krótki rys historyczny: - Szacuje się, że w maju 1945 r. ok. 80 tys. żołnierzy nie godziło się z Polską komunistyczną. W styczniu 1947 r. po amnestii pozostało ich ok. 2 tys. Ostatni Żołnierz Wyklęty Józef Franczak, pseudonim „Lalek”, został bestialsko zamordowany 21 października 1963 r. To ten dzień jest tak naprawdę dniem, w którym kończy się walka Żołnierzy Wyklętych.
Tegoroczne obchody przybrały również nieco inną formułę, niż ta znana z poprzednich lat. Tym razem swój czynny udział w uroczystości miała także młodzież ze szczecineckich szkół, która m.in. przygotowała prezentację sylwetek kilku Żołnierzy Wyklętych oraz występ wokalno-instrumentalny, przypominając zebranym o wydarzeniach i nastrojach sprzed lat. Następnie zgromadzeni goście oddali hołd Żołnierzom Wyklętym, składając pod pomnikiem biało-czerwone wiązanki kwiatów.
Tekst, foto: Marzena Góra