Ile na szkoły, przedszkola, kulturę i sport?

Miasto z Wizją / 10.12.2016 / Komentarze
Budżet 2017 bez tajemnic

Jak już kilkakrotnie pisaliśmy, w przyszłym roku wydatki miasta zamkną się kwotą nieco ponad 150 mln zł.

Będzie moc inwestycji - większych i mniejszych. Ratusz wyda też pieniądze na bieżące, codzienne funkcjonowanie miasta - wydatki bieżące pochłoną prawie 133 mln zł.

Pieniądze zostaną spożytkowane m.in. na utrzymanie szkół, Straży Miejskiej, dopłaty do spółek miejskich, na kulturę fizyczną, muzeum, biblioteki, SzLOT, SAPiK, rady osiedli.

Szczecinek należy do różnego rodzaju związków. Z tego tytułu musi płacić składki. W 2017 roku kosztować będą nas 340 tys. zł. M.in. na konto Związku Miast Polskim przelejemy kwotę 12,5 tys. zł (tyle samo, co w 2016 r.). Z kolei Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu „Pomerania” kosztować nas będzie 25 tys. zł (b/z zmian w stosunku do roku bieżącego), a Związek Miast i Gmin Dorzecza Parsęty - 201,3 tys. zł (w 2016 r. - 265 tys. zł). Pieniądze otrzyma również Stowarzyszenie Gmin, Powiatów i Województw "Droga S-11" - 1,1 tys. zł (w 2016 r. - 2,5 tys. zł) oraz Szczecinecka Lokalna Organizacja Turystyczna. Przyszłoroczna dotacja dla turystycznego stowarzyszenia wyniesie 100 tys. zł. To o 300 tys. zł mniej aniżeli w roku 2016.

Pomoc finansową z miasta otrzymają też szczecineckie Rady Osiedli. W przyszłorocznym budżecie zaplanowano wydać na ten cel kwotę 165,5 tys. zł. Na jednego mieszkańca danego osiedla będzie to 15 zł - o 5 zł więcej niż w roku bieżącym.

Bezpieczeństwo publiczne kosztować nas będzie w przyszłym roku prawie 3 mln zł. To o 300 tys. zł niż obecnie. Obrona cywila dostanie 10 tys. zł, m.in. na konserwację systemu alarmowego i opłatę za częstotliwości. Z kolei Straż Miejska - 2,49 mln zł. To o 8 proc. więcej niż w mijającym właśnie roku. Jak zapisano w budżecie, wzrost wynika przede wszystkim z planowanego zatrudnienia 10 osób na okres 6 miesięcy do obsługi monitoringu miejskiego.

Zarządzanie kryzysowe może liczyć na dotację w wys. 474 tys. zł (w 2016 r. - 370 tys. zł). W dziale "bezpieczeństwo" miasto zarezerwowało też kwotę 20 tys. zł, m.in. na zapewnienie mieszkańcom Szczecinka bezpieczeństwa na wodzie.

Długi trzeba spłacać. W 2017 roku oddamy bankom kwotę 1,13 mln zł. To odsetki od kredytów zaciągniętych w latach ubiegłych. Warto przy tym zaznaczyć, że ratusz nie zaplanował w 2017 roku zaciągania kredytów na ten cel. Innych też nie.

Na oświatę i wychowanie wydamy w 2017 r. 37 mln zł. Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na: szkoły podstawowe - 12,58 mln zł, gimnazja publiczne - 8,8 mln zł, szkoły podstawowe niepubliczne - 607 tys. zł oraz gimnazja niepubliczne - 737 tys. zł.

Utrzymanie stołówek szkolnych będzie nas kosztować 370 tys. zł a dokształcanie i doskonalenie nauczycieli - 136 tys. zł.

Z kolei ponad 1 mln zł zostanie przeznaczone na przedszkola publiczne (planowana dotacja na 1 dziecko miesięcznie wzrośnie z 490 zł na 510 zł tj. o 4,1 proc.) oraz przedszkola niepubliczne - 5,81 mln zł.

Utrzymanie punktów przedszkolnych też kosztuje. W 2017 oku miasto wyda na ten cel kwotę 159 tys. zł. Z kolei utrzymanie oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych kosztować nas będzie 519 tys. zł, a dowożenie uczniów do szkół - 149 tys. zł.

Na ochronę zdrowia przekażemy w 2017 r. 1,2 mln zł a na pomoc społeczną - 13,6 mln zł. Miasto postanowiło zabezpieczyć też 36 tys. zł na pomoc dla repatriantów.

W przyszłym roku na gospodarkę komunalną i ochronę środowiska wydamy 11,2 mln zł (kwota podobna jak w tym roku). Pieniądze zostaną spożytkowane m.in. na: gospodarkę ściekową i ochronę wód, gospodarkę odpadami oraz oczyszczanie miasta, w tym: likwidację dzikich wysypisk, czyszczenie kąpielisk i brzegów jeziora oraz uprzątanie zwłok padłych zwierząt.

W tym dziale znajdziemy również wydatki na utrzymanie zieleni miejskiej - 853 tys. zł, ochronę powietrza atmosferycznego i klimatu - 30 tys. zł, ochronę różnorodności biologicznej i krajobrazu - 150 tys. zł, w tym zarybianie jeziora Trzesiecko - 8 tys. zł, usługi remontowe w Parku Miejskim oraz usuwanie trzciny, barszczu Sosnowskiego i szrotówka kasztanowcowiaczka.

Budżetową dotację otrzyma również schronisko dla bezdomnych zwierząt - 700 tys. zł (kwota taka sama jak w tym roku). Z kolei na oświetlenie miasta ratusz planuje wydać kwotę 2 mln zł.

Kultura i ochrona dziedzictwa narodowego też kosztuje i to niemało, bo bisko 7 mln zł (trochę mniej niż w roku 2016). Samorządowa Agencja Promocji i Kultury otrzyma z kasy miasta 5,67 mln zł, w tym Zamek Książąt Pomorskich - 700 tys. zł (mniej o 150 tys. zł). Na dotację mogą liczyć też biblioteki - 640 tys. zł oraz Muzeum Regionalne - 650 tys. zł. W obu przypadkach kwota dotacji jest w tej samej wysokości, co w roku 2016.

Miasto wyda również 32 tys. zł na ochronę zabytków i opiekę nad nimi. Pieniądze zostaną spożytkowane m.in. na: wykonanie Białych Kart oraz konserwację pomnika grobowego J. S. Kaulfussa - 5 tys. zł.

Na kulturę fizyczną i sport przeznaczymy w 2017 roku 6,5 mln zł. Wydatki obejmują bieżące utrzymanie obiektów: stadionów, Ślusarni, sal gimnastycznych przy szkołach, placu koncertowego, sali i boiska przy SP nr 7, stanicy wędkarskiej, kąpielisk miejskich, pomostów, wyciągu do nart wodnych oraz sprzętu pływającego.

Ośrodek Sportu i Rekreacji dostanie w przyszłym roku 418 tys. zł. Z kolei ponad 1 mln zł trafi m.in. na realizację zadań związanych z upowszechnianiem kultury fizycznej i sportu wśród dzieci i młodzieży, sportu dla dorosłych oraz na funkcjonowanie Akademii Piłkarskiej.

Z kolei spółka AQUA TUR otrzyma z kasy miasta dofinansowanie w wysokości 1,4 mln zł. To o blisko 8 proc. więcej niż w tym roku.