Ile zarabiamy? GUS nam wyliczył

Miasto z Wizją / 16.02.2016 / Komentarze
Średnio ponad 3,5 tys. zł brutto miesięcznie

W powiecie szczecineckim mieszka ponad 6 tys. osób bezrobotnych (w Szczecinku pracy poszukuje 2464 osób), a stopa bezrobocia kształtuje się na poziomie 22,3 proc. (dane na koniec stycznia br.). Niestety, to "czołówka" na Pomorzu Zachodnim.

Z kolei, ci, którzy pracę mają, nie mogą narzekać. Przynajmniej według badań statystyków. Według najnowszych danych Urzędu Statystycznego w Szczecinie zaczerpniętych z opracowania pn.: "Rynek pracy i wynagrodzenia" mieszkaniec naszego powiatu zarabia przeciętnie, co miesiąc 3514 zł brutto (w 2013 r. - 3255 zł, a w 2010 roku - 2760 zł).

Pod tym względem plasujemy się wysoko. W województwie zajmujemy 5 miejsce (wśród powiatów - 2!) za powiatem polickim - 4139 zł i Świnoujściem - 4127 zł. Przed nami też Szczecin, gdzie miesięcznie inkasują średnio 4176 zł oraz Koszalin - 3568 zł.

Co ciekawe w "zarobkowym" zestawieniu za powiatem szczecineckim plasują się znacznie bogatsze regiony, np. powiaty: kołobrzeski - z zarobkami mieszkańców na poziomie 3311 zł, koszaliński - 3310 zł, goleniowski - 3511 zł, gryfiński - 3399 zł czy stargardzki - 3328 zł.

Z kolei najmniej w województwie zarabiają mieszkający w powiatach: drawskim - 2999 zł, świdwińskim - 3033 zł, gryfickim - 3057 zł i sławieńskim - 3067 zł. Warto dodać, że średnia wojewódzka zarobków to 3649 zł brutto.

Statystyki wskazują też na wiele ciekawych zależności. Otóż najwięcej zarabiają osoby z wykształceniem wyższym. Niewiele mniej kasują, co miesiąc inżynierowie i ekonomiści, a najmniej pracownicy legitymujący się wykształceniem podstawowym. Wysokość zarobków jest też zależna od wieku - czym pracownik starszy tym zarabia lepiej oraz zależą od długości stażu pracy. Podobne zjawisko występuje, jeżeli chodzi o wysokość zarobków w zakładach pracy - czym większa firma tym lepiej płaci.

Na jakich stanowiskach opłaca się zatrudnić? Otóż najwięcej na Pomorzu Zachodnim zarabiają przedstawiciele władz publicznych, wyżsi urzędnicy i kierownicy. Średnia ich zarobków to blisko 6,8 tys. zł. Dużo mniej kasują specjaliści - blisko 4,6 tys. zł, technicy - 3897 zł, pracownicy biurowi - 3267 zł, robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy - 3020 zł, operatorzy i monterzy maszyn i urządzeń - 3010 zł, rolnicy, ogrodnicy, leśnicy i rybacy - 2650 zł oraz pracownicy usług i sprzedawcy - 2346 zł (wszystkie kwoty brutto).

Tyle suche fakty statystyczne. Jednak każdy pracujący ma zapewne na ten temat swoje zdanie.