Inwestycje za miliony, czyli Szczecinek w budowie

Miasto z Wizją / 28.11.2016 / Komentarze
Strefa wypoczynku, stanica wędkarska, bieżnia pod dachem

Mijający właśnie 2016 rok był kolejnym z rzędu, w którym miasto przeznaczyło na inwestycje spore pieniądze - ponad 12 mln zł. Kilka z nich zostało rozpoczętych jeszcze w roku ubiegłym i w tym roku zwieńczonych. Z kolei kilka rozpoczętych w tym roku dobiegnie finału w latach 2017-2018.

Dobiega końca przebudowa Placu Wolności. To pierwszy etap "cywilizowania" ciągu komunikacyjnego Plac Wolności - ulica Władysława Bartoszewskiego (od 1 grudnia br.). Reprezentacyjne miejsce Szczecinka ma być gotowe (z opóźnieniem, z powodu konieczności przeprowadzenia badań archeologicznych) jeszcze w tym roku. Z kolei ul. W. Bartoszewskiego - jesienią 2017 roku, choć niewykluczone, że w 2018 r. Całkowity koszt inwestycji zamknie się kwotą blisko 6 mln zł.

W czerwcu miasto zwieńczyło budowę stanicy wędkarskiej nad jeziorem Trzesiecko na terenie byłego Ośrodka Wypoczynkowego TKKF "Fala" przy ul. Kilińskiego. Koszt robót pierwszego w historii powojennego Szczecinka "domu" dla wędkarzy to ponad 700 tys. zł brutto.

Dwa tygodnie wcześniej zakończyła się inwestycja pn. Rodzinny Park Rozrywki w sąsiedztwie osiedla Kopernika. Koszt około 1,4 mln zł. Niemiłosiernie zaniedbany do niedawna teren prezentuje się dziś jak z innej bajki. Na jeziorku zakotwiczone zostały dwa pomosty pływające. Jest ścieżka rowerowa służąca jednocześnie za tor wrotkarski i obiekty małej architektury, miejsce na ognisko, place zabaw dla dzieci i młodzieży.

We wrześniu zakończono budowę krytej bieżni lekkoatletycznej przy Szkole Podstawowej nr 7. Koszt inwestycji to około 2 mln zł.

Przy ul. Polnej trwa adaptacja ostatniego w Szczecinku wiekowego koszarowca. Wiosną 2017 roku zamieszka tam w nowych, ładnych mieszkaniach 25 rodzin. Koszt inwestycji - nieco ponad 4 mln zł.

To nie wszystko. Dobiegła końca budowa nowych dróg na osiedlach Marcelin i Raciborki, a latem ruszyła budowa sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 6 (zostanie zwieńczona w 2018 r.) W tym roku miasto ma do przerobienia 500 tys. zł).

Z kolei we wrześniu ratusz zwieńczył budowę 16 półpodziemnych gniazd na odpady komunalne. Inwestycja kosztowała około 600 tys. zł. Została wsparta (kwotą blisko 250 tys. zł) przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

W październiku zakończono inwestycje na Stadionie Miejskim im. Kazimierza Czesława Lisa. Jedna z trybun została wyremontowana, a boczne boisko doczekało się oświetlenia umożliwiającego treningi po zmierzchu.

Zakończyła się budowa iluminacji ratusza. Pierwsze efekty świetlne w "wykonaniu" blisko 100 lamp pokazują, że z tej inwestycji będziemy dumni. Ratusz po zmroku prezentuje się znakomicie.

To nie wszystko. W Muzeum Regionalnym przeprowadzono remont piwnic. Nowe pomieszczenia umożliwiają eksponowanie w nich wielu zabytkowych przedmiotów.

Miasto wspomogło też Starostwo Powiatowe przy realizacji drugiego etapu przebudowy ul. Staszica na Świątkach – 200 tys. zł oraz zakończyło budowę parkingu przy ul. Waryńskiego.

Ratusz inwestował też w mniej kosztowne inwestycje. Rozbudowano m.in. system monitoringu miejskiego. Nowe kamery "widzące w nocy" stanęły na terenie Rodzinnego parku Rozrywki oraz przy stanicy wędkarskiej.

Nową nawierzchnię bitumiczną otrzymały ulice: Limanowskiego, Mestwina i Lwowska. Miasto wyremontowało też chodniki, wykonało zjazdy oraz zbudowało zatoki i parkingi.

Zarówno miasto, jak i spółki miejskie oraz różne przedsiębiorstwa i prywatni właściciele, prowadzili wiele mniejszych inwestycji. Na dworcu PKP trwa przebudowa tunelu podziemnego i wejść na perony. Na Sójczym Wzgórzu powstaje segment 10 mieszkań. Z kolei w szpitalu powstał zupełnie nowy, doskonale wyposażony OIOM. Koniecznego remontu doczekało się też lądowisko dla helikopterów, a Szkoła Muzyczna otrzymała nowe skrzydło.

Szczegółowe opisanie wszelkich robót budowlanych i remontowych prowadzonych w mieście zajęłoby jeszcze wiele miejsca. Jedno jest natomiast pewne, każda najmniejsza nawet inwestycja jest w jakiś sposób kompatybilna z tymi większymi. Wzajemnie się uzupełniają i pozwalają na sprawniejsze codzienne funkcjonowanie miasta.

I co najważniejsze sprawiają, że Szczecinek niemal z dnia na dzień staje się miastem, z którego jego mieszkańcy mogą być dumni.